Andrzej Dziuba prezydent Tychów / fot. Tychy24.net

Punktowali prezydenta Tychów. Za raport o stanie miasta, który poruszał głównie pozytywne lub neutralne kwestie dotyczące gminy. Problemów raczej w nim nie przedstawiano, może poza kwestią ubytku mieszkańców. W raporcie znajduje się wiele danych i informacji na temat Tychów, ale sporo też w nim się nie znalazło – mówiono w trakcie debaty na sesji Rady Miasta Tychy.

Prezydent Andrzej Dziuba przedstawiając raport o stanie miasta podawał różnego rodzaju dane – w tym ile kwiatków posadzono w 2021 roku, ile krzewów etc. Sporo jednak do raportu nie trafiło. Co wypomniano władzy w trakcie sesji Rady Miasta Tychy.

Mateusz Śmiglewski reprezentujący Konfederację i Ruch Narodowy stwierdził, że raport przypomina bardziej rocznik statystyczny, ponieważ znajdują się w nim takie informacje jak ilość wydanych dokumentów, ilość utworzonych profili zaufanych etc. Zabierający głos mieszkaniec zaznaczył, że w raporcie podany jest ogólny bilans finansowy spółek należących do miasta.

Reklama

„Co w naszej opinii ma na celu ukrycie złego stanu poszczególnych spółek” – stwierdził. Mieszkaniec podkreślił, że w  części dotyczącej zagospodarowania przestrzennego nie ma wzmianki i przegranej miasta z mieszkańcami w sądzie odnośnie planu miejscowego dla Czułowa. „Istnieje przyzwolenie na patodeweloperkę w naszym mieście” – stwierdził Śmiglewski. Zarzucił miastu, że w raporcie chwali się w ITS-em i przebudową skrzyżowań, a jego zdaniem ruch w mieście ucierpi na płynności przez liczbę sygnalizacji świetlnych, które zostały utworzone oraz zwężeń jezdni.

„Uderzający jest brak głosu pana prezydenta w ważnych dla miasta sprawach. Unikał pan panie prezydencie rozmów z kierowcami, nie ma pana głosu w sprawie spalarni śmieci na Wilkowyjach, nie wypowiada się pan na temat toczącego się postępowania w sprawie zmowy cenowej w Masterze. Jest pan aktywny w wielu sprawach ogólnopolskich, jednak pana głosu w sprawach miejskich nie ma” – mówił Mateusz Śmiglewski.

Niedosyt prezydenta Tychów

Prezydent Tychów, Andrzej Dziuba zaznaczył, że nie ma żadnych wytycznych do tego jak ma wyglądać raport o stanie miasta. „To jest raport za 2021 rok, a państwo mówicie o rzeczach, które dotyczą innych terminów” – powiedział prezydent Tychów. Z tym, że kondycja spółek czy sprawy spalarni lub Mastera ciągną się od ubiegłego roku.

„Oficjalnie nikt miasta nie poinformował o żadnych zarzutach wobec kogokolwiek czy wobec spółki. To że jest prowadzone dochodzenie, to ja panu chciałem powiedzieć, że takich dochodzeń przez dwadzieścia kilka lat, jak tu pracuję, było kilkanaście albo więcej” – stwierdził Andrzej Dziuba. Prezydent zaznaczył, że ważne jest nie samo dochodzenie, ale jego ostateczny wynik.

Co do spalarni, prezydent Tychów przypomniał, że toczy się postępowanie administracyjne w sprawie. „Na etapie postępowania dowodowego nie będę zabierał głosu na ten temat” – powiedział Dziuba i podkreślił, że w przyszłorocznym raporcie pojawi się więcej informacji na temat spółek miejskich. „Ja też po przygotowaniu raportu miałem pewien niedosyt jeżeli chodzi o spółki” – stwierdził.

Radni w większości dziękowali władzy za przygotowanie raportu.

Reklama