Autobus PKM Tychy / fot. Tychy24.net

Będą dalsze starania o darmowe przejazdy dla dzieci: Wiadomo ile miasto Tychy zapłaciło za darmowe autobusy w trakcie Industriady oraz Euro U 21. O sprawę dopytywała tyska radna, która zapowiada dalsze starania o darmową komunikację dla dzieci.

Tyska radna z klubu PiS Ewa Węglarz zapytały władze miasta ile kosztowały dodatkowe przejazdy autobusem na Mistrzostwa Europy UEFA Euro U 21, które odbyły się w Tychach oraz darmowe przejazdy w trakcie industriady. Radna od lat stara się o wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej dla dzieci w Tychach.

– Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach informuje, że na organizację dodatkowych przejazdów komunikacją miejską uczestników U21 w Tychach wydał kwotę 6,5 tys. zł – odpowiedział na pytanie radnej Andrzej Ochman dyrektor MZK Tychy.

Reklama

Natomiast Industriada nie wiązała się z: „zamówieniem dodatkowej pracy przewozowej”.

Część dzieci pojedzie za darmo

Na początku czerwca prezydent Tychów podpisał zarządzenie umożliwiające bezpłatne podróże dzieciom mieszkającym na obszarze 17 gmin należących do tyskiego porozumienia dotyczącego wspólnej komunikacji miejskiej. Z darmowych przejazdów mogą skorzystać dzieci uprawnione do otrzymywania zasiłku rodzinnego na podstawie decyzji wydanej przez MOPS – w samych Tychach to około 2,5 tys. dzieci.

– Darmowe przejazdy będą obowiązywały jednak tylko w gminie, w której się mieszka. Jeśli np. ktoś mieszka w Lędzinach, a uczy się w Tychach to będzie mógł kupić bilet tzw. „dopłatę” w wysokości 13,50 zł i wtedy może bez przeszkód poruszać się komunikacją miejską po każdej z 17 gmin porozumienia – mówi Andrzej Ochman dyrektor Miejskiego Zarządu Komunikacji w Tychach.

Bilety będą ważne tak długo, jak długo dana osoba posiada uprawnienia do zasiłku, a więc także w dni weekendowe, ferie czy wakacje.

Zdaniem radnej Węglarz, to pierwszy krok w dobrą stronę, a o darmową komunikację dla dzieci walka trwa od grudnia 2014 roku. W sumie skorzystać z niej może około 13 tys. dzieci.

– To jest inwestycja w młode pokolenie, inwestujmy we wszystkich, a nie tylko w część – powiedziała nam Ewa Węglarz. Radna zapowiada dalsze starania o wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej dla uczniów na terenie Tychów.

W mieście też działa profil na Facebook’u Tychy Darmowy Bilet.

Reklama