Wizualizacja inwestycji przy ulicy Kopernika / fot. BIP UM Tychy

„Lex deweloper” w Tychach. Korzystając ze specustawy chcą postawić 4 bloki przy ulicy Kopernika. Zgodę na lokalizację inwestycji będą musieli wydać miejscy radni. Specustawa mieszkaniowa potocznie nazywana „lex deweloper” umożliwia budowanie z pominięciem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Musi być natomiast zgodna ze studium. Co to oznacza? Że gdy deweloper chce budować budynek mieszkalny w miejscu, gdzie zabraniają tego miejscowe plany, to za zgodą rady może to zrobić.

„We wniosku wskazano w jakim zakresie planowana inwestycja nie uwzględnia ustaleń wyżej wymienionego planu miejscowego, w tym zwłaszcza ustalenia dotyczącego wskaźnika powierzchni biologicznie czynnej” – czytamy w projekcie uchwały. Jak poinformował nas przedstawiciel inwestora, garaż podziemny będzie większy niż standardowo, przez w rejonie budynków zostanie pozostawione więcej zieleni. Inwestorem jest firma Inbud z Bielska-Białej.

W planach 4 budynki

W Tychach przy ulicy Kopernika (działka nr 5349/26) planowane są 4 budynki VI i VIII kondygnacyjne z garażem podziemnym. W sumie w zależności od wielkości mieszkań powstanie od 200-237 lokali mieszkaniowych, będą też lokale usługowe. Minimalną liczbę miejsc postojowych oszacowano na 309. Inwestycja ma być zrealizowana na obszarze o powierzchni około 1,18 ha.

Reklama
Wizualizacja inwestycji przy ulicy Kopernika / fot. BIP UM Tychy

Planowany jest: „zespół 4 budynków, o zwartej prostopadłościennej bryle, z garażem podziemnym, wraz z towarzyszącymi obiektami budowlanymi w tym chodnikami, drogami dojazdowymi, terenowymi miejscami postojowymi, placem zabaw i miejscem rekreacji, zielenią urządzoną oraz obiektami małej architektury, a także infrastrukturą techniczną” – czytamy w projekcie uchwały.

Ostatecznie zgodę na inwestycję muszą wydać miejscy radni. Głosować będą na najbliższej sesji Rady Miasta Tychy. Jeżeli uchwała zostanie przegłosowana to prace budowalne mają ruszyć w okolicach maja. Inwestycja będzie gotowa prawdopodobnie w 2024 roku.

Inwestycja przy ulicy Kopernika / fot. BIP UM Tychy