Kontrola prędkości / fot. Policja

Mandat za mandatem w Tychach. Po akcji drogówki. Chodzi o akcję „Prędkość”. Wyniki podała tyska policja. 

„Celem organizowanej akcji jest przede wszystkim ograniczenie zdarzeń drogowych i ujawnianie sprawców wykroczeń, którzy łamią przepisy drogowe. Działania prowadzone były na terenie całej Polski i miały również charakter prewencyjny. Policjanci przypominali uczestnikom ruchu drogowego, że nadmierna prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Mundurowi tłumaczyli, jak ważne jest dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, pogody, stanu nawierzchni i własnych umiejętności” – informuje tyska policja. 

Podczas działań policjanci ruchu drogowego ujawnili 58 wykroczeń, gdy kierujący nie stosowali się do obowiązujących ograniczeń prędkości. Policyjne patrole można było spotkać tam, gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów Prawa o Ruchu Drogowym.

Reklama

Tyska policja przypomina 

– nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn tragicznych w skutkach wypadków;

– bezpieczna prędkość to prędkość dostosowana do panujących warunków czyli natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, pogody, stanu nawierzchni, własnych umiejętności;

– na autostradach i drogach ekspresowych kierujący pojazdem obowiązany jest zachować minimalny odstęp od poprzedzającego go – na tym samym pasie ruchu – pojazdu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym się poruszamy, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Na przykład przy prędkości 100 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 m.

Reklama