Otwarcie oddziału / fot. Megrez

Megrez Szpital Wojewódzki otwiera się na porody naturalne. Remont częściowo został zakończony i na pacjentki czeka już nowoczesne położnictwo i Trakt Porodowy. Dzisiaj oficjalnie zakończona część inwestycji została otwarta – był ksiądz i przecinanie wstęgi.

Kompleksowa modernizacja IV piętra szpitala, mieszczącego Oddziały:  Ginekologiczno-Położniczy i Neonatologiczny trwa od 2019 roku i obejmuje cały poziom, za wyjątkiem odcinka, który został wyremontowany jeszcze w 2014 roku. Wartość prac modernizacyjnych oszacowano na ponad 16 milionów. Wykonane dotąd etapy pochłonęły około 13 milionów z tej kwoty.

„Wybuch pandemii i wyznaczenie naszemu szpitalowi miejsca na pierwszej linii walki z koronawirusem wiele zmieniły w jego funkcjonowaniu w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy” – przyznaje Mariola Szulc, prezes szpitala Megrez. „To był wyjątkowy czas, trudny, ale także dający szanse wykonania szeregu inwestycji ważnych dla pacjentów i zakupu sprzętu medycznego.  Staraliśmy się wykorzystać go jak najlepiej i liczę, że nasza praca zaowocuje lepszymi warunkami i jakością leczenia w każdej specjalizacji prowadzonej w naszym szpitalu. Największym wyzwaniem  inwestycyjnym jest modernizacja Oddziału Ginekologiczno-Położniczego. Dzisiaj robimy kolejny duży krok w kierunku powrotu do naszej podstawowej działalności placówki wielospecjalistycznej, a dodatkowo, dzięki mecenatowi miasta,  wprowadzamy długo oczekiwane nowe standardy opieki nad pacjentkami w ciąży – dodaje.

Reklama

Prezydent Tychów Andrzej Dziuba podkreśla znaczenie inwestycji jaką jest modernizacja Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej oraz zapowiadał dalsze inwestycje w szpital, którego pierwotnie miasto nie chciało przejąć.

„Kolejne plany inwestycyjne są bardzo bogate, a takich uroczystych otwarć będzie zdecydowanie więcej, ponieważ przechodzimy z remontami na kolejne części szpitala. Zwieńczeniem wszystkich inwestycji będzie blok operacyjny, nad którym już teraz pracujemy – wskazuje Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Obecnie pacjentki mają do dyspozycji dwuosobowe sale w tzw. systemie rooming-in dla matek z dziećmi. Przy każdym pokoju jest łazienka. To europejski standard i taki będzie obowiązywać na całym oddziale. Oddawane właśnie do użytku skrzydło mieści również m.in.: gabinet diagnostyczno-zabiegowy, pracownię USG, bogato wyposażoną w aparaturę medyczną salę intensywnego nadzoru pooperacyjnego oraz pokój laktacyjny, w którym mamy mogą ściągnąć pokarm lub nakarmić dziecko piersią. Dodatkowo mamy z niepełnosprawnościami mają w megrezowskiej porodówce własną, w pełni dostosowaną do swoich potrzeb, łazienkę.

Otwarcie oddziału / fot. Megrez

Na trakcie porodowym nie ma już boksów, a w ich miejscu pojawiły się cztery kameralne sale porodowe z kwietnymi nazwami: Lawenda z wanną do porodów, Wiśnia, Stokrotka i Chaber. Każda została wyposażona w elektroniczny system nadzoru płodu, każda ma też własny węzeł sanitarny. Zmodernizowana i wyposażona w niezbędną aparaturę medyczną została także sala do cięć cesarskich. Na pacjentki po porodach powikłanych czeka sala ciągłego nadzoru, a dla noworodków wymagających takiego wsparcia – stanowisko do resuscytacji. Drugie takie stworzono w części położniczej oddziału.

Od teraz ojcowie oczekujący narodzin swojego dziecka mają do swojej dyspozycji dedykowany pokój z węzłem sanitarnym, zaś ci, którzy chcą być obecni przy porodzie – foteliki w salach porodowych.

„Mimo trwającego jeszcze remontu już od początku roku realizujemy planowe zabiegi ginekologiczne” – zaznacza dr n. med. Adam Dyrda, ordynator oddziału. „Stosujemy szeroki zakres leczenia schorzeń ginekologicznych od klasycznych metod zabiegowych i operacyjnych po techniki oparte na wideochirurgii” – dodaje..

Zmiany w Oddziale Neonatologicznym

Na Oddziale Neonatologicznym również zaszło wiele zmian. W efekcie powstała całkiem nowa organizacja sal i inny układ pomieszczeń z dużą salą do intensywnej terapii noworodków. Mieści ona 7 stanowisk intensywnej terapii wyposażonych m.in. w kolumny sufitowe, nowoczesne inkubatory i respiratory, kardiomonitory, pompy infuzyjne i inną aparaturę medyczną.

„Mamy do dyspozycji aparat do monitorowania czynności układu przywspółczulnego , służący na przykład do oceny dyskomfortu noworodka, w tym bólu” – informuje dr n. med. Jarosław Groszko, ordynator Oddziału Neonatologicznego. „ Kolejnym ważnym nabytkiem diagnostycznym jest aparat do amplitudowo zintegrowanej elektroencefalografii (AEEG), który monitoruje czynności elektryczne mózgu. Badanie ważne jest  zwłaszcza w przypadku wystąpienia dużych niedotlenień okołoporodowych. Z kolei dzięki cewnikom i pompom infuzyjnym na oddziale prowadzone jest pozajelitowe żywienie wcześniaków” – dodaje.

Na oddziale nieprzerwanie prowadzone są przesiewowe  badania USG: przezciemiączkowe i stawów biodrowych.  Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, która już dwukrotnie  podarowała szpitalowi  ultrasonografy wyposażone w odpowiednie głowice, tyscy neonatolodzy wykonują te ponadstandardowe procedury od 2013 roku.