Od lewej: Arcybiskup Wiktor Skworc, prezydent Tychów Andrzej Dziuba

Miasto Tychy wydało już ponad 20 mln zł na dawny „pałacyk biskupi” w Kobiórze. W tym roku wyda kolejne miliony. Nieudana inwestycja Archidiecezji Katowickiej została odkupiona przez miasto Tychy i przekształcona w Dom Pomocy Społecznej. Początkowo mówiło się, że dostosowanie obiektu będzie kosztowało około 3 mln zł, wydano znacznie więcej. Samo funkcjonowanie obiektu to też spory wydatek. 

Obiekt przy ulicy Promnickiej w Kobiórze miasto Tychy kupiło od Archidiecezji Katowickiej w 2017 roku za 9,6 mln zł. Urząd przejął cztery działki o wielkości 3,1 ha na których postawione są dwa budynki. Wówczas Archidiecezja szacowała, że koszt adaptacji obiektu to będzie około 3 mln zł. Pierwotnie miał tam być dom dla księży emerytów. 

„To jest super interes” – przekonywał radnych prezydent Tychów, Andrzej Dziuba w trakcie debaty w 2017 roku na sesji rady miasta. Zdania radnych były wtedy podzielone, opozycja uznawała inwestycję za kuriozum, natomiast radni od prezydenta Andrzeja Dziuby oczywiście byli za. 

Reklama

„Jest to naprawdę, moim zdaniem przynajmniej, wspaniały teren aby każda osoba starsza mogła spokojnie spędzić te ostatnie dni swojego życia” – przekonywał radny Michał Kasperczyk.  

W 2017 roku pisaliśmy, że w trakcie dyskusji pojawiła się bardzo ciekawa kwestia. Według koncepcji sprzedającego, czyli Archidiecezji Katowickiej, Tychy miały wydać na adaptację na potrzeby DPS-u około 3 mln zł.

Do tej pory inwestycja pochłonęła ponad 20 mln zł. W tegorocznym budżecie miasta przeznaczono na funkcjonowanie DPS-u kolejne 3,6 mln zł. 

Reklama