Zima w Tychach / fot. Tychy24.net

Miasto wyburzy ważny wiadukt w Tychach i zbuduje nowy. Szykują się objazdy. Miejski Zarząd Ulic i Mostów podpisał umowę na przebudowę wiaduktu przy ulicy Grota-Roweckiego w Tychach. Dojazd z tej ulicy na Dmowskiego i al. Jana Pawła II nie będzie możliwy.

„Przebudowa wiaduktu w ciągu ul. Grota-Roweckiego, jaki biegnie nad torami PKP, to jedno z większych zadań drogowych, jakie będzie realizowane od 2021 roku w Tychach” – mówi Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. – „Stary obiekt zostanie wyburzony, a w jego miejsce powstanie nowy, wybudowany od podstaw” – dodaje.

Stan obiektu wyklucza drobny remont. Jak wcześniej informowaliśmy, dla pieszych i rowerzystów powstanie kładka. Zlokalizowana będzie w odległości około 35 m od ul. Grota-Roweckiego po stronie południowo-wschodniej. Co ważne, po przebudowie piesi nadal będą mogli poruszać się po wiadukcie – po obu jego stronach powstaną chodniki.

Formalnie inwestycja już się rozpoczęła. Aktualnie wykonawca zadania, spółka Mostostal Kielce, zajmuje się organizacją zaplecza inwestycji, trwa zatwierdzanie projektów tymczasowej organizacji ruchu, uzgodnień z gestorami zewnętrznymi oraz opracowywanie harmonogramu.

Wiadukt na ulicy Grota-Roweckiego / fot. Tychy24.net

Prace w terenie najwcześniej ruszą wiosną, jednak dokładny termin wyburzenia obiektu nie jest jeszcze znany. Zależy on w dużej mierze od ostatecznych ustaleń, jakie aktualnie prowadzone są z PKP i ZTM. Pewne jest natomiast to, że prowadzona w centrum miasta inwestycja będzie generowała utrudnienia w ruchu pieszym, kolejowym, ale przede wszystkim samochodowym.

„Z chwilą, gdy obiekt zostanie wyburzony nie będzie możliwości przejazdu z ul. Grota-Roweckiego na ul. Dmowskiego czy w al. Jana Pawła II. Objazd będzie prowadził ulicami: Dąbrowskiego, Wyszyńskiego i Jana Pawła II, a w drugą stronę ul. Jana Pawła II, al. Bielską i al. Niepodległości. Natomiast ruch pieszy zostanie skierowany na kładkę w rejonie D.H. City Point” – wyjaśnia wicedyrektor MZUiM, Wojciech Łyko. – „Zdajemy sobie sprawę, że będą to poważne utrudnienia dla kierowców, ale to był już ostatni moment, by zareagować” – dodaje.

Planowo kładka pieszo-rowerowa ma być gotowa do połowy grudnia 2021, natomiast wiadukt do lipca 2022 roku.

Łączny koszt zadania wynosi ok.10 mln zł, z czego 3,7 mln zł stanowi dofinansowanie z subwencji ogólnej budżetu państwa.