Od lewej: Minister Piotr Gliński oraz prezydent Tychów Andrzej Dziuba / fot. MKiDN

Dzisiaj w Warszawie prezydent Miasta Tychy oraz minister kultury Piotr Gliński podpisali aneks do umowy dotyczącej współfinansowania AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy. Podobne wsparcie otrzymały dziś także m.in. Teatr Muzyczny w Łodzi czy Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”.

„Państwo polskie staje się odpowiedzialne za kulturę w całym kraju. Realizujemy zasadę zrównoważonego rozwoju, dzięki czemu kultura najwyższej jakości będzie mogła funkcjonować równomiernie w całej Polsce” – zaznaczył prof. Piotr Gliński.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach umowy podpisanej w czerwcu 2018 roku na 3 lata, a dziś przedłużonej o kolejne trzy, będzie rocznie przekazywać orkiestrze 685 tys. zł. Dofinansowanie z budżetu miasta wynosi 2 285 000,00 zł.

Reklama

„Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO to duma naszego miasta i wizytówka nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Bardzo się cieszę z podpisania tego dokumentu. Jest to kolejny wyraz uznania dla dorobku tej znakomitej orkiestry. Jestem pewien, że dzięki tym środkom uda się zrealizować kolejne ambitne projekty, pokazujące kunszt i umiejętności muzyków, na czele z maestro Markiem Mosiem”  – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Ministerialne środki zostaną przeznaczone na kontynuację festiwalu Ausodrone – projektu realizowanego w Tychach z najwybitniejszymi artystami sceny klasycznej, jazzowej i elektronicznej. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w listopadzie.

„Otrzymane wsparcie to dla nas wielka pomoc, zaszczyt, ale i odpowiedzialność. Wykorzystamy je najlepiej jak potrafimy. Wkrótce przedstawimy szczegóły tegorocznej edycji festiwalu Auksodrone – już teraz wszystkich zapraszam na to wydarzeni”e – zachęca  Piotr Szczepanik, z Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO.

AUKSO – jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie

AUKSO – powołane ponad 20 lat temu,  przez grupę absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą – od początku miało być obszarem dla artystycznych poszukiwań i twórczego rozwoju, wspólnego kreowania sztuki najwyższej jakości.