Na Dzikiej Plaży będą wymieniać ubrania, zabawki, sadzić miętę i edukować na temat przyrody i ekologii. Już za kilka dni Tychami zawładną żywioły „Tyskie żywioły”. Właśnie pod taki hasłem odbędzie się festiwal edukacji ekologicznej, który po raz  trzeci organizuje miasto Tychy. Tym razem jednak festiwal zmienia lokalizację i odbędzie się na tzw. Dzikiej Plaży w Paprocanach.

W tym roku będzie bardziej przyrodniczo, ale wzorem poprzednich lat nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin m.in. gry terenowej, licznych warsztatów, budowy leśnego placu zabaw i wielkiego słowiańskiego ogniska na zakończenie festiwalu.

Rodziny z dziećmi są wprawdzie szczególnym odbiorcą festiwalu i wiele z pozycji jest skierowane właśnie do nich, ale także dorośli znajdą coś dla siebie. Specjalnie dla kobiet – od pierwszych minut festiwalu – Gimnastyka Słowiańska dla Kobiet.

Reklama

– Grupa już pełna, ale dla osób, które przegapiły i żałują – od 10:30 fitness, który od zeszłego roku towarzyszy Tyskim Śniadaniom (też będą z nami!), bez konieczności zapisów, wystarczy przyjść w odpowiednim stroju – mówi Katarzyna Palka z  Wydziału Informacji, Promocji i Współpracy z Zagranicą.

Festiwal sporo uwagi poświęca odpadom i naszym nawykom w roli konsumentów i nabywców.

– Organizujemy „swap market”, czyli miejsce wymiany dobrych, sprawnych, wciąż atrakcyjnych ubrań i zabawek, ale nam już niepotrzebnych na inne, które nam wpadną w oko. Zasady – jak na tego typu imprezach– przynosimy niepotrzebne (dobre i czyste!) rzeczy, a w zamian możemy wybrać z tego co dostępne na stoisku co nam się podoba na określonych zasadach „fair play”, których będą pilnowały opiekunki stoiska. „Nowe życie rzeczy” to miejsce, które ma dostarczyć nie tylko okazji do barterowych zakupów, ale również refleksji nad ilością odpadów, które wytwarzamy i możliwością dzielenia się z innymi w miejsce wyrzucania do śmieci. Koniecznie przejrzyjcie przed przyjściem swoje szafy i wybierzcie coś, czego możecie się pozbyć! – zachęca Katarzyna Palka.

Ważnymi punktami imprezy dla dorosłych (lub młodzieży), będą spotkania dyskusyjne ze znawcami najważniejszego tematu naszych czasów – tematu zmian klimatycznych – co tak naprawdę się dzieje, czy możemy coś z tym zrobić sami, jak działać lokalnie, myśląc globalnie itp.

– Będziemy mogli posłuchać i porozmawiać w ramach dwóch spotkań – o 12:30 z tyszaninem od 20 lat, a Brytyjczykiem z pochodzenia – Davidem Oldroydem (ekspertem w obszarze zmian klimatycznych, promotorem działań lokalnych na rzecz zrównoważonej przyszłości i globalnego ekosystemu, Konsultantem Edukacyjnym i Trenerem Śląskiego Ogrodu Botanicznego, oraz Centrum Edukacji Ekologicznej i Środowiskowej w Mikołowie). O 16:30 jeszcze raz pochylimy się nad problemem – zapraszamy osoby, które chcą być usłyszane, dla których świat, jaki zostawiamy dla naszych dzieci jest istotny. Dyskusję „Moje miasto w obliczu zmian klimatu” poprowadzi profesor Piotr Skubała – mówi Iwona Ciepał,naczelnik Wydziału Informacji, Promocji i Współpracy z Zagranicą.

W międzyczasie rodziny z dziećmi będą mogły wziąć udział w warsztatach leśnych Pracowni Edukacji Żywej (zostały ostatnie miejsca na grę terenową, a zapisać się można na stronie umtychy.pl/tyskiezywioly). Odbędą się także warsztaty z leśnikiem Nadleśnictwa Kobiór, których uczestnicy poznają m.in. specyfikę pracy leśniczego, a dla najmłodszych dzieci zaplanowano zajęcia prowadzone przez smoki, co uczą dzieci nie tylko segregować śmieci oraz warsztaty „Mandala Ziemia”.

– Przy innym stoisku porozmawiamy o ziołach, zasadzimy miętę i zabierzemy ją do domu. Będą również zajęcia z mikroskopem. Przyjrzymy się roślinom z bliska, ale z różnych perspektyw i będziemy mogli wytłuc młotkiem obrazek z motywem roślinnym. Będą także warsztaty z motanką, na których posłuchamy o pojmowaniu przyrody przez naszym przodków – Słowian. Wszyscy razem, niezależnie od wieku zawalczymy o bioróżnorodność tyskiej przyrody w bombowy sposób – będzie brudna robota i świetna zabawa („Ale bomba! Siejemy łąkę!”)  – wylicza Katarzyna Palka.

Oprócz tego wiele innych atrakcji – m.in. warsztaty z wodą i o wodzie, o ekologicznym sprzątaniu, o znaczeniu pszczół w miejskiej przyrodzie, o pierwszej pomocy i żeglarstwie (z harcerzami), a dla potrzebujących odpoczynku – miejsce do medytacji, koncert relaksacyjny, masaż dłoni i … hamaki między drzewami. Dla tych najbardziej aktywnych: gra specjalna – Eko-geocaching i budowa leśnego placu zabaw.

– Do pracy przy sadzeniu i wyplataniu wierzbowego tunelu zgłosiła się żeńska drużyna hokejowa Atomówki GKS Tychy! Chcemy również posprzątać okolice w ramach akcji prowadzonej przez Tyski Zakład Usług Komunalnych – #Trashtag Challenge – mówi Katarzyna Palka.

O 14:30 w kinie plenerowym film animowany „Misiek w Nowym Jorku”, a o 20:00 – na „Zemstę futrzaków”. Dla preferujących inny sposób kończenia festiwalu – o 20:00 – Wielkie Ognisko Słowiańskie z opowieścią o zwyczajach Słowian związanych z przyrodą, przesileniem letnim i żywiołami.

W „Tyskie Żywioły” zaangażowali się również uczniowie Jolanty Soleckiej – nauczycielki z III Liceum Ogólnokształcącego w Tychach. Na terenie festiwalu licealiści będą pomagać zagubionym i informować zaciekawionych.

Gadżetem promocyjnym festiwalu będą uszyte ze zbieranych od mieszkańców w kwietniu firan, woreczki na zakupy, które przez cały festiwal będą rozdawane mieszkańcom Tychów.

– 500 woreczków uczyła dla nas pani Basia, z firan, jakie dostarczali mieszkańcy m.in. do tyskich przedszkoli. Ciekawostką jest to, że 4 tyskie szkoły włączyły się w akcję i same uszyły takie woreczki. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 36 uszyli ich aż 260 – są prawdziwymi mistrzami zero waste! – dodaje Katarzyna Palka.

Organizatorzy zachęcają także do przychodzenia na festiwal z własnymi kubkami.

Reklama