Rondo łączące al. Jana Pawła II z ulicą Dmowskiego i Grota Roweckiego / fot. Tychy24

Nie będzie przebudowy rond przy hotelu i lodowisku w Tychach. Chodzi o ronda w ciągu alei Jana Pawła II – przy Hotelu Tychy oraz przy lodowisku. Miasto wycofało się z wcześniejszych planów. Nie będzie też przebudowy ronda przy Skałce, które miał realizować prywatny inwestor planujący kilka lat temu rozbudowę obiektu handlowego, gdzie obecnie mieści się sklep Auchan.

Ronda przy Hotelu Tychy oraz lodowisku miały zostać tak rozbudowane, aby obsłużyć większą ilość samochodów.

„Pomysł na przebudowę rond Olimpijskiego i Cassino pojawił się z chwilą, gdy prywatny inwestor planował budowę centrum handlowego  pomiędzy al. Jana Pawła II a ul. Nałkowskiej. Jak wynikało z przeprowadzonych analiz, nowe centrum generowałoby wzrost natężenia ruchu, co przełożyłoby się na przepustowość skrzyżowań. Inwestor odstąpił jednak od realizacji swoich planów” – wyjaśnia Agnieszka Kijas, rzecznik Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

Obiekt handlowy planowany był w rejonie dawnego targowiska na al. Jana Pawła II. Na jego potrzeby miasto planowało wstępnie połączyć al. Piłsudskiego z al. Jana Pawła II tworząc nową drogę przez tzw. alejki spacerowe, które ciągną się od ul. Dmowskiego aż do Parku św. Franciszka. Nowe połączenie miało przebiegać mniej więcej w rejonie Klubu Osiedlowego „Orion”.

Po tym, gdy ówczesny radny Jakub Chełstowski ujawnił zamiary miasta, doszło do protestów mieszkańców i ostatecznie z planów urząd się wycofał.

„Centrum miasta powinno być centrum miasta, a nie kolejną galerią handlową” – mówił kilka lat temu wtedy jeszcze miejski radny, dzisiaj marszałek województwa.