Elf 2 / fot. Urząd Marszałkowski

Dzisiaj oficjele przejechali się z Katowic do Tychów nowym pociągiem Elf 2. Nowoczesne maszyny mają zastąpić stare wysłużone i często psujące się 50-letnie echa PRL-u, które straszyły na naszych torach. Kto stał w zepsutym pociągu, ten wie o czym mowa.

W sumie za 230 mln zł netto PESA z Bydgoszczy dostarczy 19 pociągów Kolejom Śląskim. Dzisiaj pierwszy z pociągów przejechał z Katowic do Tychów. Ma 150 miejsc siedzących i jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, ma również przyciemniane szyby, przewijak, pojemniki na pieluchy, specjalne uchwyty do mocowania rowerów i klimatyzację, gniazdka elektryczne oraz energooszczędne oświetlenie LED.

Do końca listopada 2017 r. mają zostać dostarczone jeszcze dwa pojazdy trójczłonowe, cztery dwuczłonowe oraz dwa czteroczłonowe. Pozostałe jednostki zamawiający mają otrzymać w przyszłym roku – w sumie ma to być dziesięć pociągów czteroczłonowych.

Reklama

– Pojazdy, jakie ruszyły na trasy województwa śląskiego, są nowym etapem w obsłudze pasażerskiej województwa śląskiego. Od 2013 roku, odkąd zajmuję się z ramienia Zarządu Województwa Śląskiego Kolejami Śląskimi, wyznaczony został jasny cel – podniesienie bezpieczeństwa i komfortu pasażerów. Dziś mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że te plany realizują się na naszych oczach – powiedział Stanisław Dąbrowa, wicemarszałek województwa śląskiego.

Nowy pociąg ma poruszać się po różnych trasach w regonie i nie tylko.

Reklama