Ponad 600 tysięcy złotych wydano pod koniec roku na wyposażenie sali operacyjnej Oddziału Otolaryngologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez. Zestaw do wykonywania zabiegów endoskopowych i tor wizyjny HD wraz z zestawem narzędzi do mikrochirurgii ucha zastąpił wykorzystywany dotychczas w leczeniu zatok przynosowych i nosa aparat FESS. Pieniądze pochodziły z budżetu Województwa Śląskiego.

W sumie szpital otrzymał od Urzędu Marszałkowskiego 5,3 mln zł. To właśnie część tych pieniędzy wykorzystano na zakup nowego sprzętu.

– Nowy sprzęt wyposażony jest w optykę wyższej jakości, ma szerszy kąt widzenia i lepszą rozdzielczość  – wyjaśnia lek. med. Piotr Karczmarczyk, kierownik oddziału.

Reklama

Na zakres i bezpieczeństwo operacji wpływ ma także nowoczesny shaver laryngologiczny, idealnie nadający się do resekcji tkanek miękkich i twardych podczas zabiegów. A wycofany z sali operacyjnej  FESS służy obecnie lekarzom w gabinecie zabiegowym do badań kontrolnych u pacjentów po przebytych operacjach.

Tyska otolaryngologia otrzymała również wysokiej jakości wiertarkę otolaryngologiczną oraz mikroskop,  wykorzystywane w operacjach uszu i ślinianek przyusznych.

– Mikroskop i narzędzia do otochirurgii to najdroższy sprzęt i jeden z najnowocześniejszych w swojej klasie – podkreśla Piotr Karczmarczyk. –  Otochirurgia to bardzo ważny punkt naszej działalności. Operacje uszne przeprowadza dziś niewiele oddziałów. W tyskim szpitalu specjalizuje się tym lek. Michał Piętka.

Będą kolejne inwestycje

Pieniądze, które otrzymała spółka Megrez – obecnie należąca do miasta Tychy – to część środków zadeklarowanych w 2017 roku przez marszałka województwa na wsparcie placówki przy okazji zbywania na rzecz miasta Tychy udziałów w spółce Megrez oraz nieruchomości przynależnych szpitalowi. Pieniądze przeznaczone zostały na zakup nowego sprzętu na oddziały szpitalne.

W najbliższym czasie szpital przeprowadzi także termomodernizację obiektu, ta ma kosztować 11 mln zł. W planach jest budowa także centrum przesiadkowego na niegdyś płatnym parkingu przy obiekcie. To ma mieć dwie kondygnacje. W sumie koszt inwestycji to prawie 15 mln zł.

W Tychach powstanie kolejne centrum przesiadkowe. Ma kosztować prawie 15 mln zł

Reklama