Marszałek wraz z delegacją składającą kwiaty pod pomnikiem / fot. Śląskie.pl

Oddali hołd w Tychach Powstańcom Śląskim. W sobotę na Czułowie w Tychach odbyły się uroczystości rocznicowe związane z wybuchem I Powstania Śląskiego. Na miejscu obecni byli mieszkańcy, miejscy radni, a także związany z Tychami marszałek Jakub Chełstowski.

– W nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku wybuchło I Powstanie Śląskie. Pierwszy z trzech zbrojnych zrywów, które doprowadziły do powrotu części Górnego Śląska do Rzeczypospolitej Polskiej. Pamiętajmy o poświęceniu Powstańców w walce o Polskość Śląska – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Odbył się również przemarsz pod Pomnik ku czci poległych Powstańców Śląskich przy ulicy Katowickiej. Wcześniej odprawiona została msza w kościele pw. Krzyża Świętego w Tychach.

Reklama

Na 31 sierpnia zaplanowano wielkie wydarzenie na Stadionie Śląskim – związane właśnie z obchodami setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. Wtedy odbędzie się tzw. „Rapsodia Śląska”.

Na czele z laureatem Oskara Janem A. P. Kaczmarkiem wystąpią Brodka, Miuosh, Igo, Grubson, Marcin Wyrostek wraz z 18 akordeonistami, Janusz Wawrowski, Orkiestra i Chór Filharmonii Śląskiej, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz kwartet saksofonistów The Whoop Group.

Reklama