Skrzyżowanie Grota-Roweckiego - Dąbrowskiego w Tychach / fot. Tychy24.net

Miasto Tychy nie dopłaci już do wymiany źródła ciepła na kocioł węglowy. Bo jakość powietrza jest zła. Tym samym chętnym przepadną dotacje wysokości 5 tys. zł. Teraz będzie można uzyskać wsparcie jedynie do zakupu kotła gazowego, pompy ciepła czy podpięcia do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Program stanowił uzupełnienie realizowanego w mieście Programu Ograniczenia Niskiej Emisji i będzie w dalszym ciągu realizowany, ale już na innych zasadach.

– Przyjęty przez Radę Miasta Tychy regulamin programu nie przewiduje dotacji na jakiekolwiek nowe kotły na paliwo stałe, nawet 5 klasy. Dotacje będzie można uzyskać na wymianę kotłów węglowych na kotły gazowe, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne i podłączenie się do ciepła systemowego – mówi Anna Warzecha, naczelnik Wydziału Komunalnego, Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Tychy.

Reklama

Zmiana ta spowodowała zakończenie naboru wniosków o udzielenie dotacji na wymianę kotłów węglowych na węglowe, realizowanych w ramach tego programu.

– Dogłębnie przeanalizowaliśmy temat, problemem nie są tylko stare piece, ale również niskiej jakości węgiel. Wydaliśmy już kilkadziesiąt milionów złotych na programy niskoemisyjne, a wciąż mamy problem z jakością powietrza. Czas na kolejne działania, które przyczynią się do poprawy jakości powietrza w mieście i zdrowia mieszkańców – mówi Aneta Moczkowska, zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.
W 2018 roku wniosków w ramach tego programu wpłynęło 29, z czego większość (17 wniosków) dotyczyła wymiany na kotły węglowe 5 klasy rok później, w 2019 roku – wniosków złożono 71, ale proporcje się odwróciły – 46 wniosków dot. kotłów gazowych, a 25 kotłów węglowych.

– O zanieczyszczonym powietrzu informują różne instytucje i samorządy, na alarm biją organizacje pozarządowe, a o zagrożeniach związanych ze smogiem mówią lekarze. Mieszkańcy są więc coraz bardziej świadomi i zależy im na tym, by oni i ich bliscy oddychali czystszym powietrzem. Obserwujemy malejące zainteresowanie mieszkańców źródłami ciepła na paliwa stałe, a coraz więcej osób myśli o innym niż węgiel sposobie ogrzewania domu. Chcemy im w tym pomóc – dodaje Aneta Moczkowska.

W Tychach realizowany jest także Program Ograniczenia Niskiej Emisji (nabór został zakończony 20 grudnia ubiegłego roku, złożone wnioski będą realizowane do końca 2021 roku). Urząd miasta pracuje obecnie nad kolejnym programem mającym wpływ na jakość powietrza atmosferycznego w naszym mieście. Przez ostatnie 4 lata, od 2016 roku gmina przyznała 991 dotacji na zakup i montaż kotłów na paliwa stałe nowej generacji.

Reklama