Płatny parking przy Szpitalu Wojewódzkim / fot. Tychy24.net /2018 rok

Przy Szpitalu Wojewódzkim powstanie parking typu „Park & Ride”. Chodzi o zbieg ulic Wyszyńskie i Edukacji. Tam jeszcze kilka lat temu był płatny parking przy szpitalu, obecnie jest darmowy, a zmieni się ponownie w płatny, przeznaczony dla użytkowników komunikacji miejskiej. Co jest co najmniej awangardowym rozwiązaniem. Miasto otrzymało dofinansowanie wysokości 11,5 mln zł – zdecydował o tym Zarząd Województwa Śląskiego. Inwestycja ma w sumie pochłonąć prawie 15 mln zł.

Pierwotnie miał to być po prostu parking dwupoziomowy służący szpitalowi. Miasto jednak sięgając po fundusze unijne, zrobiło z niego Park & Ride, a nieopodal jest parking tego typu tuż przy lodowisku. Parking jak tłumaczy urząd, jest przede wszystkim dedykowany osobom korzystającym z komunikacji miejskiej.

„Regulamin korzystania z obiektu powstanie na etapie realizacji projektu, ale z pewnością osoby posiadające ważny bilet będą mogły korzystać z parkingu za darmo” – informuje miasto. Z tym, że jeżeli to ma być obiekt służący petentom szpitala, wydaje się to co najmniej dziwne rozwiązanie.

Reklama

117 miejsc

Wizualizacja parkingu / fot. UM Tychy

Na nowym parkingu znajdzie się 117 miejsc postojowych dla samochodów osobowych (57 miejsc na parterze i 60 miejsc na pierwszym piętrze), a także 48 miejsc postojowych dla rowerów oraz 22 miejsca postojowe dla motocykli.

Inwestycja powstanie dzięki funduszom unijnym.

„To dobra i potrzebna miastu inwestycja. Mieszkańcy od lat narzekali na brak miejsc parkingowych przy tak ważnym obiekcie jakim jest Megrez Szpital Wojewódzki” – mówi marszałek Jakub Chełstowski, który jeszcze jako radny zabiegał o przejęcie szpitala przez miasto Tychy. Co ostatecznie się stało.

Projekt nowego parkingu obejmuje ponadto przebudowę istniejących ciągów pieszych, budowę nowych odcinków chodników i ścieżek rowerowych o łącznej długości 675 metrów, a także wymianę dwóch wiat przystankowych zlokalizowanych po obu stronach ulicy Wyszyńskiego.

„Parking Park&Ride posiadać będzie dwie kondygnacje nadziemne. Dolną kondygnację stanowić będzie garaż zamknięty, zaś górną – parking otwarty, zadaszony, z ażurowymi ścianami zewnętrznymi. W północnych narożnikach obiektu znajdować się będą dwie stacje rowerowe” – mówi Hanna Skoczylas, zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

W strefie wjazdu będzie znajdować się pomieszczenie dozoru, umożliwiające kontrolę wizualną wjeżdżających i wyjeżdżających samochodów.

Przewidziano także szereg udogodnień dla osób niepełnosprawnych.

„Osoby o ograniczonej możliwości poruszania się będą miały zapewniony dostęp do obu kondygnacji parkingu Park&Ride. Wejście na parter budynku wyrównane będzie z poziomem chodnika. Jedna z klatek będzie wyposażona w dźwig osobowy przystosowany dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich, co umożliwi dostęp tym osobom na piętro. W pobliżu dźwigu, na obu kondygnacjach, będą wyznaczone miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych. Ponadto wszystkie ciągi piesze zaprojektowano w sposób ułatwiający poruszenie się osobom na wózkach inwalidzkich, osobom o ograniczonej sprawności ruchowej oraz osobom starszym” – mówi Bożena Nowak, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Europejskich w UM Tychy.