Orion / fot. Tychy24.net

Na koniec marca bezrobocie w Tychach wynosiło 3,4% – bez pracy pozostawało 2101 osób, na dzień 27 kwietnia doszło do niewielkie spadku osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tychach (PUP). Bez pracy – według oficjalnych statystyk – było 2075 osób.

„Niewielki, ale jest spadek, czyli widać jak gdyby ta sytuacja kryzysowa, aż tak bardzo na rynek pracy u nas nie wpłynęła” – stwierdził Andrzej Dziuba, prezydent Tychów na sesji Rady Miasta Tychy.

Na koniec kwietnia z Tarczy Antykryzysowej do przedsiębiorców w Tychach trafiło ponad 76 mln zł. Wpłynęło do PUP około 13 tys. wniosków.

Reklama

Rośnie liczba ofert pracy w Tychach

W Tychach rośnie też liczba ofert pracy. W styczniu było ich w PUP 844, w lutym 897, w marcu 929, w kwietniu już ponad 1,1 tys. oferta pracy.

Na koniec kwietnia 1804 cudzoziemcom powierzono pracę na terenie Tychów. Rok wcześniej było to 1299. „Widać, że zatrudniamy cudzoziemców, bo nie ma najzwyczajniej w świecie rąk do pracy” – stwierdził Dziuba.

W regionie odprowadza składki 66 tys. cudzoziemców

Jak poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, z danych na marzec wynika, że w województwie śląskim oficjalnie odprowadza składki 66 tys. obcokrajowców. To 3 tysiące więcej niż w grudniu 2020 i prawie 10 tys. więcej niż pod koniec 2019 roku.

W całej Polsce legalnie pracujących cudzoziemców na koniec marca br. było ponad 766 tys., a na koniec kwietnia przeszło 780 tys. Od kilkunastu lat liczba cudzoziemców, którzy legalnie mieszkają i pracują w Polsce, systematycznie rośnie.

Epidemia Covid-19 niewątpliwie miała duży wpływ na tę statystykę, bo w drugim kwartale ubiegłego roku odnotowaliśmy spadek liczby cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych – wiązało się to z zamknięciem granic i lockdownem. Natomiast, gdy już granice zostały odblokowane, w drugiej połowie ubiegłego roku, obcokrajowcy ponownie zaczęli przyjeżdżać do Polski do pracy. I tak na koniec grudnia 2020 r. do ubezpieczeń społecznych w całym kraju zgłoszonych było ponad  725 tys. obywateli innych państw, w tym w województwie śląskim 63 tys. osób” – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Największy wzrost wśród pracowników zagranicznych stanowią obywatele Ukrainy. Zarówno w skali całego kraju jak i województwa śląskiego.

Na koniec marca składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzane były za ponad 53 tys. obywateli z ukraińskim paszportem, to o prawie 2 tys. więcej niż na koniec 2020 r. Drugą narodowością, która najliczniej przyjeżdża do naszego regionu w celu podjęcia legalnej pracy to obywatele Białorusi – 2,2 tys. osób, następnie to Gruzini – ponad 1,7 tys. osób, kolejno obywatele Mołdawii – 909 osób, Rosji – 674 osób, Rumunii, Włoch i Czech – z każdego z tych krajów w granicach powyżej 340 osób.

Reklama