Teatr Mały / fot. UM Tychy

Rusza warta 21 mln zł modernizacja Teatru Małego w Tychach. Pieniądze przyznał rząd PiS. To inwestycja realizowana dzięki Rządowemu Funduszowi Polski Ład. 

W maja zeszłego roku miasto otrzymało dofinansowanie. MZBM wybrał wykonawcę remontu Teatru Małego, firmę MILIMEX S.A. z Siemianowic Sląskich, która przeprowadzi, m.in. termomodernizację dachu oraz wymianę instalacji odgromowej, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej na energooszczędną, termomodernizację ścian, wymianę instalacji wodno–kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania z nowym węzłem cieplnym, elektrycznej, klimatyzacji i wentylacji, hydrantowej, przeciwpożarowej, zagospodarowanie terenu (w tym m.in.: wykonanie miejsc parkingowych, placów i traktów pieszych, małej architektury).

Wykonane zostaną także wewnętrzne prace związane z remontami pomieszczeń sanitarnych, szatni, garderób, drewnianych podestów nad sceną, a także malowanie sufitu i ścian oraz wymianę foteli na widowni (sala teatralna liczy 426 miejsc siedzących). Realizacja inwestycji wpłynie nie tylko na poprawę warunków użytkowania budynku i podniesienie jego estetyki, ale przyczyni się również do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska (redukcja PM10 i CO2) poprzez poprawę efektywności energetycznej miejskiej infrastruktury. Pozwoli też ograniczyć koszty bieżącego utrzymania obiektu.

Reklama

Co istotne – znajdująca się na elewacji budynku mozaika zostanie poddana pracom konserwatorskim.

„Mozaika na zachodniej elewacji Teatru Małego przy ul. Hlonda zaprojektowana przez architekta Janusza Włodarczyka i wykonana w 1964 roku przez Franciszka Wyleżucha jest w gminnej ewidencji zabytków i podlega ochronie” – mówi Anna Syska, Miejski Konserwator Zabytków. „Mamy świadomość jej wartości i dlatego zależy nam na tym, aby zachować ją w jak najlepszym stanie jak najdłużej” – dodaje Syska.

Zakończenie wszystkich prac planowane jest na październik przyszłego roku. 

„Na czas prac remontowych działalność Teatru Małego przeniesie się do Pasażu Kultury Andromeda, gdzie premiera pierwszego spektaklu w nowym, tymczasowym miejscu, odbędzie się już 22 kwietnia. Serdecznie na nią zapraszam” – mówi Paweł Drzewiecki, dyrektor Teatru Małego. „Podczas bardzo dużych wydarzeń będziemy także korzystać z gościnności tyskiej Mediateki” – dodaje. 

Koszt zadania pn. „Termomodernizacja i modernizacja Teatru Małego w Tychach wraz z przebudową strefy wejściowej i zagospodarowaniem terenu” wynosi ponad 25,5 miliona złotych. Nieco ponad 21 milionów złotych to środki pozyskane z Rządowego Funduszu Polski Ład.

Reklama