Słynni himalaiści w tyskiej szkole. Zyskała patrona, a raczej patronów. Szkoła Podstawowa nr 24 w Tychach ma nowego patrona, a raczej patronów. Nosi teraz imię Polskich Himalaistów. Oficjalnego odsłonięcia tablicy dokonali – Krzysztof Wielicki i Adam Bielecki, związani z Tychami wspinacze.

Decyzja o nadaniu szkole imienia Polskich Himalaistów zapadła podczas ubiegłorocznej, sierpniowej sesji Rady Miasta. Wcześniej uczniowie, rodzice i nauczyciele zgłaszali swoje propozycje oraz zorganizowali głosowanie. Wybór padł na Polskich Himalaistów.

– Pragniemy, aby dokonania polskich himalaistów nakładały na uczniów szczególny obowiązek i odpowiedzialność w procesie kształtowania i doskonalenia własnych charakterów. Chcemy, aby młodzież zgodnie z mottem naszej szkoły „Przez Himalaje do gwiazd” uczyła się od polskich himalaistów postawy wytrwałości, konsekwencji w dążeniu do celu, aktywnego spędzania wolnego czasu, umiejętności pokonywania słabości, szacunku wobec przyrody i jej praw – mówiła Anna Damaschk, dyrektor SP nr 24.

Reklama

Podczas uroczystości uczniowie odśpiewali hymn szkoły, odbyły się pokazy tańca oraz przemówienia gości.

– Zastanawiałem się co chciałbym usłyszeć, gdybym był teraz na waszym miejscu – zwrócił się do dzieci Adam Bielecki. – Powiedziałbym temu małemu Adasiowi, że warto mieć marzenia. Warto wierzyć i słuchać siebie. O ile inni ludzie mogą dać nam szereg dobrych rad, powiedzieć co zrobić, żeby dostać dobrą pracę czy kupić mieszkanie, to na pytanie „jak być szczęśliwym?” możemy odpowiedzieć sobie tylko my sami. Znalezienia tej odpowiedzi wam życzę – powiedział pochodzący z Tychów wspinacz.

Podczas uroczystości zostały klasom przydzielone najwyższe szczyty, którymi się mają „opiekować” i które mają poznawać.