Utrzymanie murawy na Stadionie Miejskim kosztuje krocie. Jeszcze w marcu tyscy radni zgodzili się, aby w budżecie miasta zarezerwować 950 tys. zł na wymianę murawy na Stadionie Miejskim w Tychach. Całkowite koszty wymiany murawy poznamy w okolicach 10 maja. W między czasie dowiedzieliśmy się ile kosztuje utrzymanie miesięcznie murawy – i nie są to małe pieniądze. Zwłaszcza w skali roku.

Nowa murawa pojawiła się na Stadionie Miejskim w Tychach w połowie 2017 roku. Wtedy została wymieniona na gwarancji, teraz wymienia się niedawno wymienioną murawę. Taką decyzję podjęły FIFA i Polski Związek Piłki Nożnej. Wszystko w związku z organizacją w Tychach Mistrzostw Świata U20.

„Stan murawy ma ogromny wpływ na jakość gry piłkarzy, ich wydajność, wydolność oraz w głównej mierze kontuzje i bezpieczeństwo. Niestabilna murawa zwiększa szanse i ryzyko wystąpienia kontuzji u zawodników, co może doprowadzić do odwołania meczu, a w rezultacie zakończyć się fiaskiem całego turnieju, narażając PZPN, FIFA oraz Miasto Tychy na nieodwracalną stratę wizerunku i zaufania. Warto zaznaczyć, że ze względu na rangę wydarzenia jakimi są Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019 oraz przyjęte wysokie standardy turnieju, obserwuje się wśród piłkarzy, trenerów, kibiców oraz mediów rosnące oczekiwania w odniesieniu do muraw” – czytamy w uzasadnieniu decyzji PZPN i FIFA.

Reklama

Kosztowna murawa

Radni klubu PiS zapytali w interpelacji o koszty utrzymania murawy na Stadionie Miejskim w Tychach. Nie są małe.

– Koszty utrzymania murawy wynoszą 20.000,00 zł netto miesięcznie i sprowadzaj się do obsługi greenkeeperskiej w ramach której prowadzone są wszystkie niezbędne zabiegi: naprawy po-meczowe i po-treningowe, nawodnianie, wertykulacja, aeracja, piaskowanie, nawożenie doglebowe i dolistne, dosiewy nasion trawy, opryski anty-grzybiczne i anty-pIeśniowe, koszenie ręczne, maIowanie Iinii boiska itp. – poinformował Grzegorz Bednarski, prezes Tyskiego Sportu. – W okresie niewegetacyjnym murawy, tzn. w okresie zimowym, dodatkowo murawa jest podgrzewana, a w tym roku była dodatkowo doświetlana specjalistycznymi lampami. Koszt tych zabiegów wyniósł odpowiednio 120.671,00 zł netto i 36.323,90 zł netto – dodał Bednarski.

Dodając te sumy w okresie 12 miesięcy utrzymanie murawy kosztowało 396 tys. zł netto, brutto to ponad 487 tys. zł.

Poprzednia wymiana murawy – ta w 2017 roku – była robiona na gwarancji. Wymieniano ją również przed Mistrzostwami Europ UEFA U-21. Ostateczną cenę tegorocznej wymiany murawy na Stadionie Miejskim w Tychach poznamy po 10 maja.

Reklama