Roboty / fot. MZUiM Tychy

Podpisali umowę na przebudowę drogi w Tychach. W listopadzie ruszy inwestycja warta ponad 6 mln zł. Przebudowany zostanie fragment ulicy Dzwonkowej na około kilometrowym odcinku między ul. Cmentarną do ulicy Ostróżki oraz ul. Krokusów. Droga ma zostać poszerzona i powstaną przy niej chodniki. Trzeba będzie wyciąć, drzewa, ale obecnie nie wiadomo ile.

Wykonawcą zostało konsorcjum dwóch firm WPRD Katowice i EKO OGRÓD. Wartość umowy to około 6,5 miliona zł.

Za tę kwotę ul. Dzwonkowa zostanie gruntownie przebudowana.

Reklama

– Nie chodzi tylko o ułożenie asfaltowej nakładki. Będziemy ingerowali w ziemię i od podstaw układali warstwy konstrukcyjne drogi. Dopiero na tak przygotowanym podłożu zostanie ułożona nowa asfaltowa nawierzchnia – mówi Wojciech Łyko, dyrektor MZUiM.

Obecnie nie ma w tym rejonie chodnika, będzie po obu stronach jezdni. Pojawi się też nowe oświetlenie i 24 miejsca postojowe. To jednak nie wszystko. Zaplanowano również progi zwalniające, a przejścia dla pieszych i skrzyżowanie w rejonie ul. Ostróżki zostaną wyniesione.

Pierwsze prace nie powodujące dużych utrudnień mają ruszyć w przyszłym tygodniu (14-15 listopada).

Wycinka drzew

W tym rejonie nie powstanie droga rowerowa, bo nie ma na to miejsca. Trzeba będzie poszerzyć aktualny pas drogowy, co oznacza wycinkę drzew.

– Wycinka drzew to zawsze ostateczność, dlatego następnym krokiem po wytyczeniu terenu będzie wizja w terenie, która pozwoli określić czy jakieś drzewo uda się oszczędzić. Gwarantuję, że będziemy przyglądać się każdemu drzewu i podejmować indywidualne decyzje. Wycięte zostaną wyłącznie te drzewa, które kolidują z projektem – zapewnia dyrektor Łyko.

Z zadań zaplanowanych na ten rok są jeszcze roboty rozbiórkowe, a także zabezpieczenie kanalizacji sanitarnej oraz budowa kanalizacji deszczowej. Wszystkie te prace będą powodowały utrudnienia w ruchu, o których Miejski Zarząd Ulic i Mostów poinformuje w oddzielnych komunikatach.

Całość prac ma mieć swój finał jesienią 2020 roku.

Reklama