Marszałek Jakub Chełstowski i burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol / fot. Slaskie.pl

W Tychach będzie się lepiej oddychało, bo w Pszczynie poprawią jakość powietrza. Dzisiaj w Urzędzie Miasta Pszczyna marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski przekazał burmistrzowi Dariuszowi Skrobolowi umowę na dofinansowanie wymiany źródeł ciepła na terenie miasta.

Chodzi o wart w sumie ponad 1,8 mln zł „Program STOP SMOG w Gminie Pszczyna”, który dofinansowany został środkami z Unii Europejskiej wysokości ponad 1,5 mln zł.

„Poprawa jakości powietrza to jedno z największych wyzwań, jakie stoją przed regionem, dlatego przyjęliśmy strategię rozwoju województwa „Zielone Śląskie 2030″. Stawiamy na poprawę jakości powietrza i wspieramy gminy, które chcą wesprzeć mieszkańców w wymianie wysokoemisyjnych źródeł ciepła, bo to inwestycja nie tylko w ekologię, ale przede wszystkim w zdrowie i życie mieszkańców” – powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

Reklama

Projekt ma być realizowany do końca grudnia 2021 roku i wymienione zostaną 83 źródła ciepła. Walka o czyste powietrze, to zmaganie, które nie dotyczy tylko jednej gminy, ale także jej sąsiadów. Dlatego poprawa powietrza w Pszczynie ma wpływ na powietrze w Tychach i odwrotnie.

W Tychach natomiast realizowany jest wart ponad 23 mln zł projekt „Odnawialne źródła energii szansą na poprawę jakości powietrza w Tychach”. W ramach Projektu planowany jest zakup i montaż 960 sztuk instalacji Odnawialnych Źródeł Energii. Ponad 20 mln zł to wsparcie z Regionalnego Projektu Operacyjnego Województwa Śląskiego (RPO).

Reklama