Szczepienie w Megrez / fot. Megrez Szpital Wojewódzki

W Tychach już szczepią przeciwko COVID-19. Do końca roku zaszczepią 75 osób. Dzisiaj odbyły się pierwsze szczepienia przeciwko koronawirusowi w Megrez Szpitalu Wojewódzkim. Pierwszą z osób zaszczepionych był Tomasz Łaszkiewicz, koordynator szpitalnej Izby Przyjęć.

„Zapisałem się na szczepienie od razu, gdy pojawiła się taka możliwość” – przyznaje Łaszkiewicz. „Mam do czynienia z pacjentami dotkniętymi tą chorobą już od marca, wiem, jak potrafi być groźna i jakie wywołać skutki” – dodaje.

Około 500 osób z 600 osobowej załogi szpitala już zgłosiło chęć szczepienia. A jeszcze kilka dni temu spora część pracowników nie zgłaszała gotowości.

„Na liście chętnych do zaszczepienia są lekarze, pielęgniarki, ratownicy i przedstawiciele innych zawodów medycznych, a także pracownicy niemedyczni” – dodaje Mariola Szulc, prezes Megrez Sp. z o.o. – „Nie spotkałam się w rozmowie z lekarzem czy pielęgniarką, którzy nie zamierzają się szczepić. Ja również się zapisałam, ale w pierwszej kolejności szczepimy tych pracowników, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentami. 75 dawek wykorzystamy w ciągu 2 dni, a po Nowym Roku będziemy sukcesywnie zamawiać kolejne partie szczepionek, żeby wykorzystywać je na bieżąco” – dodaje.

Megrez od 20 marca był szpitalem jednoimiennym. Dziś jest placówką II i III stopnia zabezpieczenia dla pacjentów chorych na COVID wymagających hospitalizacji oraz dodatkowo leczenia specjalistycznego. Jest też tzw. szpitalem węzłowym, co oznacza, że znajduje się tu punkt bezpłatnych szczepień dla  personelu podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz aptek.

Obecnie na szczepienie zapisało się ok. 500 pracowników „wojewódzkiego” oraz ok. 1300 osób personelu innych podmiotów. Są wśród nich placówki z Tychów, ale też Mikołowa, Pszczyny, Gliwic. Nabór będzie trwał do 15 stycznia.

Dzisiaj w całym kraju było 12 955 nowych zakażeń. Na Śląsku 1299.

„Z powodu COVID-19 zmarło 125 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 440 osób” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

W Tychach wykryto 75 nowych przypadków, odnotowano też 5 zgonów.