Naturalny plac zabaw / fot. UM Tychy

W Tychach powstał naturalny plac zabaw. W Parku Niedźwiadków. Plac wykonano z robinii akacjowej. Zastąpił stary, wysłużony po 12 latach plac, który był w złym stanie technicznym.

Nowy plac zabaw składa się z trzech wież, dwóch zjeżdżalni, tunelu linowego i lin sprawnościowych. Urządzenia są przeznaczone dla dzieci w wieku od 2 do 14 lat.

Robinia akacjowa ma wyjątkowe właściwości.

Reklama

„Jest jedynym w Europie drewnem z klasą odporności 1. To oznacza, że jest trwalsze i bardziej odporne nawet od dębu. Jego żywotność wynosi minimum 25 lat. Jest całkowicie odporne na warunki zewnętrzne. Niestraszna mu wilgoć i uszkodzenia mechaniczne” – mówi Barbara Skotniczy z Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych w Tychach. „Ozdobne, ciekawe usłojenie i spokojne barwy tworzą wyjątkowo estetyczną całość, którą można podziwiać godzinami. Na tak zaaranżowany plac zabaw aż chce się przychodzić – podkreślają pracownicy Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych w Tychach, który zlecał wykonanie placu zabaw.

Miasto zmieniło swoje podejście do placów zabaw, chce żeby kompozycyjnie bardziej pasowały do miejsc, w których się znajdują.

„Odchodzimy od krzykliwych kolorów, sztucznych materiałów i uszczelnionych nawierzchni. W zamian wprowadzamy naturalne materiały m.in. piasek czy drewno” – mówi Hanna Skoczylas, zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

Pojawi się tam jeszcze dwustanowiskowa huśtawka z drewna. Wcześniej w parku wyremontowano fontannę i  wymieniono ławki.

Jeszcze w tym roku TZUK chce doposażyć ten plac zabaw w huśtawkę dwustanowiskową, wykonaną z tego samego drewna. Nowy plac zabaw jest ostatnim etapem renowacji Parku Niedźwiadków. Wcześniej wymieniono ławki oraz odnowiono fontannę.

W ostatnim czasie także plac zabaw przy ul. Sikorskiego został doposażony o zestaw sprawnościowy. Wykonany jest z tego samego materiału, co plac zabaw w Parku Niedźwiadków. Drewno robinii akacjowej zostało okorowane, odbielone i zabezpieczone olejem do drewna. Zestaw ma wymiary 1200 cm x 480 cm i jest przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 6 do 14 lat. W ubiegłym roku naturalny plac zabaw powstał również m.in. na ulicy Zbożowej na os. Z-1 w Tychach.

Naturalny plac zabaw / fot. UM Tychy