Urząd Miasta Tychy / fot. Tychy24.net

Miasto Tychy unieważniło kolejny przetarg na budowę Stadionu Lekkoatletycznego przy ulicy Edukacji w Tychach. Projekt został odchudzony, zmieniono też klasę stadionu na niższą, a Ministerstwo Sportu i Rekreacji poszło tyskim urzędnikom na rękę, utrzymując dotacją na tym samym poziomie. Przetarg po raz – o ile dobrze liczymy – 4 unieważniono. Zabrakło pieniędzy.

Tyscy urzędnicy walczą z przetargiem na stadion od końca 2016 roku i jeszcze powalczą. Kilka tygodni temu o sprawę stadionu chcieliśmy zapytać prezydenta Tychów na jednej z konferencji organizowanych w mieście. Andrzej Dziuba jednak o stadionie nie chciał rozmawiać. Wtedy wszystko wydawało się iść w dobrą stronę – wydawało się.

Unieważniony właśnie przetarg został ogłoszony w lutym tego roku, na początku kwietnia otwarto oferty na odchudzony projekt. Obiekt miał mieć pierwotnie niemal tysiąc miejsc siedzących na trybunach, teraz ma ich byc 500. To jednak nie jedyne cięcia, których dokonano. Nie będzie też zadaszenia trybuny.

Reklama

– Zmieniono kategorię stadionu z IIIA na IVA. Zrezygnowano z dwóch torów bieżni okrężnej 400 m, jednej dwuścieżkowej, dwustronnej skoczni do skoku w dal i trójskoku, z rozgrzewkowej czterotorowej bieżni długości 100 m na rzecz rozgrzewkowej dwustronnej bieżni długości 60 m, z rozgrzewkowej rzutni dyskiem i młotem wraz klatką wysokości 7/10 m – wylicza Ewa Grudniok rzecznik tyskiego magistratu.

Ostatecznie zabrakło pieniędzy. Nawet po utrzymaniu około 6 mln dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Najtańsza oferta, która wpłynęła opiewa na 18,7 mln zł, miasto chciało wydać natomiast 16,6 mln zł.

– Uzasadnienie faktyczne – cena najkorzystniejszej oferty przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia tj. zamawiający na sfinansowanie niniejszego zamówienia przeznaczył kwotę w wysokości 16 600 000,00 zł (środki zwiększone w wyniku zgody ze strony dotującej tj. Ministerstwa Sportu i Turystyki w stosunku do kwoty odczytanej podczas otwarcia ofert tj. 10 627 795,00 zł), natomiast cena oferty wynosi 18 703 166,75 zł – czytamy w dokumentacji przetargowej.

Wiadomo, że będzie kolejny przetarg.

Reklama