Stanisław Niemczyk, styczeń 2005 roku / Fot. Maria Lipok - Bierwiaczonek

Nie żyje Stanisław Niemczyk. Ważny dla Tychów architekt. Miał 76 lat. Zasłynął swoimi projektami kościołów m.in. p.w. Ducha Świętego w Tychach.

Urodził się i wychowywał w Czechowicach-Dziedzicach. Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1968 roku związał się z Miastoprojektem Nowe Tychy. Był autorem nowatorskich rozwiązań, takich jak zabudowa ośrodka wypoczynkowego w Paprocanach, czy osiedla mieszkaniowego H7 na terenie dzielnicy Glinka.

Zasłynął przede wszystkim jako twórca wyjątkowych kościołów, m.in. p.w. Ducha Świętego w Tychach, Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach oraz powstającego wciąż kościoła św. Franciszka z Asyżu i św. Klary w Tychach. Był laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. honorowej nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich, odznaczenia Pro Ecclesia et Pontifice przyznanego przez Stolicę Apostolską, medalu Per Artem ad Deum przyznanego przez Papieską Radę ds. Kultury.

Stanisław Niemczyk był przyjacielem Muzeum Miejskiego w Tychach, wielokrotnym  jego gościem.

– W lutym 2007 roku w Muzeum otwarta została wystawa szkiców koncepcyjnych autorstwa architekta „Zapisywanie sacrum”, przy okazji wystawy Stanisław Niemczyk był także gościem cyklu spotkań „Artyści znani z tyskich kościołów” – poinformowała Joanna Kucz-Pieczka z tyskiego Muzeum.

W marcu 2008 roku architekt był jednym z prelegentów organizowanej przez Muzeum konferencji „Św. Franciszek z Asyżu w sztuce. Ikonografia i kontekst kulturowy” – wygłosił wówczas referat „Program ideowy i symbolika architektury kościoła i klasztoru św. Franciszka i św. Klary w Tychach”, oprowadził także gości konferencji po powstającej świątyni.

Przez dwie kadencje (lata 2005 – 2009 – oraz 2009 – 2013) Stanisław Niemczyk był członkiem Rady Muzeum.

Komentarze

Reklama