Zatrzymani Afgańczycy / fot. Straż Graniczna

8 Afgańczyków zatrzymanych w Tychach. Część udawała nieletnich. Cudzoziemcy nielegalnie podróżowali w naczepie jednego z samochodów ciężarowych. Zostali ujawnieni na ulicy Towarowej przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z Sosnowca i Bielska-Białej. 

Mężczyźni nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów, deklarowali, że są obywatelami Afganistanu. Kilku z nich twierdziło, że są osobami nieletnimi. W działania włączono policjantów z Tychów. 

„Kierowca samochodu ciężarowego, obywatel Bułgarii, nie miał świadomości, iż oprócz ładunku części samochodowych przewożonych z Turcji, w przestrzeni ładunkowej naczepy znajdują się jakiekolwiek osoby. Po przeprowadzeniu badania lekarskiego w celu ustalenia wieku zatrzymanych mężczyzn okazało się, iż wszyscy są w wieku powyżej 18 lat. W trakcie dalszych czynności wyjaśniających ustalono afgańskie obywatelstwo mężczyzn oraz ich dane osobowe” – informuje Katarzyna Jesionowska ze śląskiej straży granicznej. „Okazało się również, że wszyscy zatrzymani złożyli wnioski o ochronę międzynarodową na terytorium Rumunii. Cudzoziemcy usłyszeli zarzut przekroczenia granicy państwowej z Czech do Polski wbrew przepisom, przy użyciu podstępu, polegającego na ukryciu się w przestrzeni ładunkowej naczepy samochodu ciężarowego” – dodaje. 

Reklama
Zatrzymani Afgańczycy / fot. Straż Graniczna

Wszyscy przyznali się do stawianego im zarzutu, złożyli wyjaśnienia i poddali się dobrowolnie karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby 2 lat. 

Obecnie mężczyźni przebywają w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców. Mają zostać przekazani do Rumunii, gdzie ubiegają się o ochronę międzynarodową. 

Reklama