Miejsce zbiórki na placu św. Anny / fot. UM Tychy

8,6 tys. paczek wydanych uchodźcom w Tychach. W nich znajdowało się ponad 126 tys. artykułów – wynika z danych przedstawionych przez miasto. Paczki wydawało od 1 marca Tyskie Centrum Wolontariatu prowadzone przez fundację Internationaler Bund Polska. To właśnie na placu św. Anny 4 funkcjonuje punkt przyjmowania i wydawania pomocy rzeczowej dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

„W punkcie dostępne są ubrania, żywność, pościel, chemia, kosmetyki, artykuły dla dzieci w tym zabawki. Od początku funkcjonowania wydano ok 126 000 artykułów w 8600 paczkach. W punkcie pracuje dwóch pracowników Fundacji, jednak jego fukcjonowanie jest możliwe dzięki pracy wolontariuszy. Najwytrwalsi przychodzą codziennie” – mówi Szymon Kania z fundacji Internationaler Bund Polska. „Przez cały okres funkcjonowania Punktu przewinęło się 250 wolontariuszy” – dodaje.

2/3 wolontariuszy to kobiety, pomagają osoby w różnym wieku – od uczniów po seniorów. 

Reklama

Od początku akcji do Tyskiego Centrum Wolontariatu zgłosiło się 415 tyszan oferując wszelkiego rodzaju pomoc: mieszkania dla uchodźców, pracę wolontarystyczną, transport, tłumaczenia, wsparcie psychologiczne i medyczne. Dzięki temu powstała baza danych z której mogły korzystać inne podmioty zaangażowane we wsparcie uchodźców – Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta, Międzynarodowe Centrum Pomocy Psychologicznej prowadzące punkt kontaktowy dla Ukraińców na pl. św. Anny 2.

Do Tychów docierały również dary od mieszkańców innych krajów (Holandii, Szwecji, Włoch, Irlandii, Francji, USA, Wielkiej Brytanii), firm oraz instytucji, parafii. Prowadzona była zbiórka w tyskich sklepach i sieciach handlowych. Zbiórki prowadzone były w szkołach i przedszkolach. Dary przekazały nawet pielęgniarki ze szpitala św. Mary w Richmond, USA. Akcję wsparli również członkowie Młodzieżowej Rady Miasta Tychy, którzy udzielali zarówno pomocy rzeczowej jak i aktywnie działali w ramach wolontariatu. Ważnym partnerem była niemiecka organizacja pozarządowa Internationaler Bund, która przekazała kilka tirów wsparcia rzeczowego.