DK44 / fot. MZUiM Tychy
Reklama

Nie będzie obwodnicy dla DK44 w Tychach. Są inne plany, być może nawet A4bis, ale ta ostatnia inwestycja leży już po stronie rządowej. O kwestię obwodnicy dla mocno obciążonej DK44 dopytywała radna Lidia Gajdas.

Radna dopytywała o alternatywę dla DK44 z powodu tego, że droga biegnie przez środek intensywnie zabudowanej dzielnicy miasta – powodując takie problemy jak korki, spaliny czy hałas. Obwodnicy jednak nie będzie, inwestycja nie znajduje się nawet w Strategii Rozwoju Miasta Tychy 2030+.

„Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Tychy nie przewiduje się budowy obwodnicy dla drogi DK44 w obszarze administracyjnym miasta Tychy. Powyższe wynika z wykonanych w latach ubiegłych analiz ruchowych oraz aktualnych bieżących danych, zgodnie z którymi ruch tranzytowy na kierunku wschód–zachód stanowi niewielki udział ruchu na drodze krajowej nr 44 (~5 do 15%). Największe ciążenie ruchu z DK44 występuje w kierunku południowym. W związku z powyższym ma ona charakter w głównej mierze wlotu do miasta, a nie drogi tranzytowej” – przekazał Arkadiusz Bąk, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

Reklama

Miasto chce powstania dodatkowych południowych wylotów z miasta.

„W latach ubiegłych wykonano połączenie ul. Mikołowskiej z ul. Asnyka, obecnie w związku z podpisaniem przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w dniu 30.06.2025 r. umowy na prace projektowe dla zadania „Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E 30 i E 65) na obszarze Śląska, Etap I Linia E 65 na odcinku Katowice Piotrowice – Tychy” planuje się w IV kwartale bieżącego roku ogłosić w koordynacji z PKP przetarg na prace projektowe związane z budową łącznika – połączenia ul. Obywatelskiej z ul. Stoczniowców. W/w łącznik wraz z planowanym do przebudowy przez PKP połączeniem ul. Browarowej z ul. Damrota w ramach inwestycji kolejowej winny w istotny sposób zwiększyć dostępność dzielnic południowych, zmniejszając ruch na ulicy Mikołowskiej” – twierdzi Bąk.

Co z A4bis?

W Regionalnym Planie Transportowym dla Województwa Śląskiego rekomendowano do wykonania po 2030 roku przez rząd obwodnicy dla GZM, tzw. A4bis. Obecnie prowadzone są „wstępno-koncepcyjne analizy”. W zależności od rozwiązania przyjętego do realizacji, ta droga mogłaby w pewnym stopniu odciążyć DK44.

„Niezależnie od powyższego informuję, iż priorytetowo traktujemy konieczność upłynnienia ruchu w ciągu drogi krajowej nr 44, jednakże będzie to możliwe po ustaniu przyczyn obiektywnych wpływających na obecne zakłócenia, tj. po ustaniu wyznaczonego tą drogą objazdu drogi wojewódzkiej nr 928 Kobiór – Mikołów i wynikającego stąd zwiększenia natężenia ruchu oraz po zakończeniu remontu wiaduktu kolejowego w Tychach. W naszej ocenie nie bez znaczenia na zachowania komunikacyjne w obrębie miasta Tychy na ciągach głównych będzie także miało zakończenie budowy odcinka S1 na odcinku od Mysłowic do węzła Bielsko-Biała Hałcnów, którego zasadnicza część winna zostać oddana do użytkowania do końca 2026 r. W tym miejscu wskazuję, iż wraz z oddaniem do użytkowania nowego ciągu S1, dotychczas trasa przebiegająca przez miasto Tychy zostanie przekazana w zarząd MZUiM, co zwiększy decyzyjność miasta w zakresie ewentualnych działań związanych z włączeniem dzielnic północno-wschodnich do niniejszego ciągu, powodując większą dostępność komunikacyjną niniejszego rejonu” – przekazał dyrektor MZUiM.

Reklama