Solarny automat w Tychach /fot. PKM Tychy
Reklama

Zarząd Transportu Metropolitalnego zakończył proces uruchamiania wszystkich 132 solarnych automatów biletowych, które od teraz służą pasażerom we wszystkich 41 gminach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To największy system tego typu w kraju.

ZTM podkreśla, że każde urządzenie wymagało indywidualnego podejścia – od analizy lokalizacji, przez konfigurację i testy, po włączenie do systemu sprzedaży.

W Tychach pojawiły się:
– przy lodowisku
 – przy Szpitalu Wojewódzkim
 – na pętli w Paprocanach
 – obok przystanku przy E.Leclerc
 – przy targowisku na Starych Tychach
 – w rejonie hipermarketów na terenach przemysłowych przystanek przy stacji paliw

Automaty zostały zaprojektowane z myślą o dostępności – wyposażono je w tryb kontrastowy i umiejscowiono kluczowe elementy (ekran, czytnik, otwory wrzutowe) na wysokości umożliwiającej korzystanie m.in. osobom z niepełnosprawnościami. Umożliwiają zakup wszystkich biletów z taryfy Transport GZM, zarówno papierowych, jak i elektronicznych. Płatności można dokonywać kartą, bilonem, BLIKiem i środkami z systemu.

Reklama

„Oszacowanie oszczędności jest trudne, ponieważ zależne jest to od wielu czynników, m.in. od cen energii elektrycznej oraz poziomu jej potencjalnego zużycia, a to z kolei jest zależne od liczby przeprowadzanych transakcji w urządzeniach i typów płatności – wyjaśnia Karol Gocyła, naczelnik Wydziału Infrastruktury Stacjonarnej w ZTM. – Możemy jednak założyć, że roczny koszt zasilania 132 urządzeń z sieci elektroenergetycznej mógłby wynieść nawet 250 tys. zł” – szacuje.

Dodatkową zaletą automatów jest ich mobilność – ZTM może w razie potrzeby zmieniać lokalizację urządzeń w zależności od potrzeb pasażerów.

Całkowity koszt zakupu i 10-letniego utrzymania urządzeń to około 13 mln zł, z czego ponad 4,7 mln zł pochodzi z rządowego funduszu Polski Ład. Po zakończeniu projektu system biletomatów ZTM liczy łącznie 240 urządzeń (solarnych i stacjonarnych).

Reklama