Planowana wycinka na ulicy Burschego w Tychach / fot. Tychy24.net

Będzie spora wycinka na ulicy Burschego w Tychach. Bo miasto buduje ITS. Mieszkańcy alarmują Tychy24.net o oznaczeniach na drzewach wzdłuż ulicy Burschego w Tychach, tuż obok znajdującego się tam kościoła. Jednak jak tłumaczyli nam urzędnicy, to w większości nie są drzewa a wysokie na kilka metrów tuje, które traktowane są jako żywopłot. Co nie oznacza, że wycinki drzew nie będzie.

„Na ulicy Burschego zauważyłam 68 drzew zaznaczonych numerami, tylko kilka z nich jest suchych. Dzisiaj chciałam się dowiedzieć, co oznaczają te numery – czy przypadkiem drzewa nie mają być wycięte” – napisała do nas pani Renata. Próbowała w sprawie interweniować, ale była ciągle odsyłana.

„Zadzwoniłam do TZUK-u (Tyski Zakład Usług Komunalnych – red.), tak po rozmowie z sekretariatem i osobą odpowiedzialną za drzewa odesłano mnie do Wydziału Ochrony Środowiska. Pani (nazwisko do wiadomości redakcji) nie potrafiła pomóc i odesłała mnie z powrotem do TZUK-u. Tak więc znowu, już drugi raz, rozmawiałam z TZUK-iem. TZUK kazał dzwonić do MZUiM-u. Tam pani skierowała mnie do TZUK-u. Nie dzwoniłam trzeci raz, bo już nie mam siły na bezproduktywne rozmowy” – opisuje próbę interwencji wobec planowanej wycinki mieszkanka Tychów.

Reklama

Na miejscu naliczyliśmy ponad 80 oznaczonych do wycinki roślin. Według urzędników wycinka jest potrzebna w związku z przebudową pobliskiego skrzyżowania u zbiegu ulic Andersa/Burschego. Inwestycja jest częścią budowy systemu ITS, który ma pomóc rozładować korki w mieście.

Planowana wycinka na ulicy Burschego w Tychach / fot. Tychy24.net

Przebudują i wytną

„W pierwszej kolejności stara nawierzchnia zostanie rozebrana, a także przebudujemy kolidujące z projektem sieci. Będziemy prowadzić nasilone prace ziemne, zejdziemy w dolne warstwy nawierzchni i wymieniamy całą konstrukcje dogi. Po przebudowie skrzyżowanie zyska nową geometrię, zmodyfikujemy łuki, poszerzymy ul. Burschego o dodatkowy pas ruchu oraz ustawimy nową sygnalizację świetlną, która będzie włączona do systemu sterowania ruchem. Wszystko po to, by zwiększyć bezpieczeństwo i poprawić płynności ruchu” – tłumaczy Agnieszka Kijas z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

„Te prace łączą się z wycinką kolidujących z projektem 4 drzew oraz szpaleru tuj, które rosną wzdłuż ulicy Burschego. Co ważne, w ramach rekompensaty przyrodniczej, przewidziano nasadzenia zastępcze – 30 sztuk drzew” – dodaje Kijas.

Kilkumetrowe tuje, które prawdopodobnie dla większości przechodzących mieszkańców, do tej pory wydawały się drzewami, jak się okazuje nie są nimi.

Wycinka tuj ma ruszyć jeszcze w tym tygodniu.