Andrzej Dziuba prezydent Tychów / fot. Tychy24.net

„Jeszcze jest trochę czasu do końca kadencji” – mówi Andrzej Dziuba prezydent Tychów, zapytany na sesji Rady Miasta Tychy o kwestię basenu otwartego. To inwestycja, o której mówi się od lat w Tychach, w końcu obiecał powstanie basenu aktualnie urzędujący prezydent. Na razie jednak basen ciągle jest w fazie obietnicy.

„Generalnie od dłuższego czasu sytuacja finansowa samorządów, na skutek prowadzonej polityki państwa polskiego ulega ciągłemu pogorszeniu, wydaje mi się więc, że pewne plany musimy korygować w zależności od tej sytuacji finansowej, bo tak naprawdę wszystko zaczyna się na pieniądzach i kończy się na pieniądzach” – tłumaczył Andrzej Dziuba, prezydent Tychów. Dodał, że w pierwszym roku, w którym wprowadzono zmiany w podatku PIT, Tychy straciły 61 mln zł.

„Ja nie wiem czy z tych 61 mln zł akurat nie moglibyśmy wybudować basenu odkrytego” – stwierdził.

Reklama

Tutaj jednak warto przypomnieć, że prezydent Tychów stosunkowo niedawno – mówiąc o swojej fascynacji hokejem jako sportem – zapowiedział budowę drugiego lodowiska w Tychach – treningowego dla młodzieży, tuż przy Mediatece. Początkowo szacowano inwestycję na kilkanaście milionów złotych, teraz wiadomo, że będzie kosztowała więcej – koszty materiałów poszły do góry, inflacja też robi swoje. Obiekt ma być gotowy w latach 2023/24.

Basen na Paprocanach

Dziuba zapowiedział, że w Tychach będzie musiała odbyć się dyskusja na temat basenu otwartego i koncepcji jego budowy.

„Ja się bardziej skłaniam do tego, żeby ten basen odkryty po prostu zrobić w Paprocanach. Żeby wykorzystać tą infrastrukturę, która jest, a są takie konstrukcje, są takie możliwości” – powiedział. Co ciekawe, to pomysł opozycji sprzed kilku lat, wtedy budowę basenu w tym rejonie postulował Jakub Chełstowski, obecnie marszałek województwa śląskiego. Władze Tychów mówiły wówczas, że to nie jest możliwe z powodów m.in. technicznych, a także logistycznych – Paprocany w sezonie już są mocno oblegane.

Miasto chce budować drugie lodowisko w Tychach. Wkrótce przetarg