Ukraińska młodzież w tyskiej szkole / fot. UM Tychy

Coraz więcej dzieci z Ukrainy w tyskich szkołach. Dokładnie przyjęto 414 uczniów, którzy uciekli przed wojną. To liczba dzieci, które zostały przyjęte do tyskich placówek oświatowych od 24 lutego 2022 roku. 

414 dzieci z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną uczęszcza do tyskich placówek, w tym 343 uczniów do szkół podstawowych i 71 uczniów do szkół ponadpodstawowych, natomiast 89 dzieci przyjęły tyskie publiczne przedszkola. 

Trzy oddziały przygotowawcze działają już od 14 marca 2022 r. (dwa w szkole podstawowej i jeden w liceum), pozostałe  6 ruszyło dziś 21 marca 2022 roku.

Reklama

Oddziały przygotowawcze otwarto w SP 1, SP 3, SP 13, SP 17, SP 21, SP 36 oraz dwa oddziały w III LO oraz ZS nr 1.

Oddział Przygotowawczy w ZS nr 1 liczy 25 uczniów z Ukrainy.

„Chcemy, by uczniowe poczuli się w naszej szkole bezpiecznie i dobrze. Przyjechali do nas z różnych miast: Lwowa, Kijowa, Charkowa, Mariupola, zostali brutalnie wyrwani ze swojego dotychczasowego życia, chcemy im pomóc odnaleźć się w tej trudnej sytuacji, dać namiastkę normalności. Przygotowaliśmy dla nich specjalne, uroczyste powitanie i koncert, który dedykowaliśmy nowym członkom naszej szkolnej społeczności” – mówi Grażyna Jurek, dyrektor ZS nr 1 w Tychach.

Żeby najszybciej nowi uczniowie opanowali język polski – w nowej szkole będą mieli aż 9 godzin zajęć z nauki tego języka tygodniowo.

Kolejny oddział przygotowawczy dla dzieci z klas I-III powstaje w SP 7, a dla uczniów starszych powstaje w I LO.

Dzieci trafiają nie tylko do szkół, ale także do przedszkoli. Zorganizowano również dodatkową opiekę dla dzieci w Przedszkolu nr 5.

Do niepublicznych przyjęto 43 dzieci uchodźców z Ukrainy, a do szkół niepublicznych 3.