Budynek Telekomunikacji na al. Jana Pawła II w Tychach / fot. UM Tychy

Dawny budynek Telekomunikacji Polskiej zostanie nadbudowany. Powstaną tam mieszkania, magazyny i serwerownia. Urząd Miasto kupiło obiekt za 9,9 mln zł, na razie jednak jeszcze nie wie ile mieszkań tam powstanie. Mówi się o kilkudziesięciu. Dokładną liczbę lokali gminnych przy al. Jana Pawła II i Ul. Orzeszkowej poznanym,  gdy wyłoniona firma przedstawi dokumentację projektową do adaptacji obiektu. Umowę już podpisano. 

Wartość umowy z projektantem to 770 465,85 złotych. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie to prace w terenie będą mogły ruszyć w 2025 roku.

Wybrany kontrahent – firma APA ARCHES Sp. z o. o. Sp. K. z Poznania ma przygotować projekt umożliwiający nadbudowę, rozbudowę, termomodernizację oraz modernizację obiektu wraz z wymianą instalacji wewnętrznych oraz zagospodarowaniem terenu, co umożliwi zmianę sposobu użytkowania budynku z usługowego na mieszkalny.

Reklama

„W budynku przewidujemy zlokalizowanie również pomieszczeń dla celów magazynowych gminy, a także serwerowni. Obiektem administruje Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Tychach” – mówi Agata Goc, dyrektor MZBM w Tychach.

Gmina stara się stale zwiększać liczbę lokali mieszkalnych na terenie miasta.

„Ponieważ nie mamy zbyt wiele możliwości pozyskiwania nowych gruntów pod budowę budynków mieszkalnych, skorzystaliśmy z okazji, jaka się pojawiła i kupiliśmy budynek, by go zaadoptować na takie cele” – mówi Hanna Skoczylas, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w UM Tychy.

Budynek byłej Telekomunikacji jest przykładem architektury przełomu lat 80.i 90. XX wieku i jest jednym z ładniejszych budynków postmodernistycznych w Tychach. Ma bogaty i unikatowy detal architektoniczny, będący dowodem na możliwości budowlane okresu transformacji ustrojowej. Został zaprojektowany przez architekta Wojciecha Michalskiego.

„Zależy nam, aby zachować charakter budynku, wszystkie charakterystyczne elementy dlatego ściśle współpracujemy z Miejskim Konserwatorem Zabytków w Tychach – Anna Syską” – dodaje Hanna Skoczylas.

Lokale mieszkalne mają być komfortowe i przeznaczone dla osób prowadzących zarówno jednoosobowe gospodarstwo domowe, jak i dla większych rodzin.

Gmina, wzorem poprzednich inwestycji mieszkaniowych, ma zamiar pozyskać 85% środków z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.

Reklama