Marszałek Jakub Chełstowski i Justyna Święty-Ersetic / fot. Slaskie.pl

Dzisiaj rusza największa impreza lekkoatletyczny w historii Stadionu Śląskiego – Diamentowa Liga. W zawodach weźmie udział 50 medalistów Mistrzostw Świata – w tym elita polskich olimpijczyków z Tokio. Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej, w ramach którego odbędzie się Diamentowa Liga będzie transmitowany aż przez 155 stacji telewizyjnych. Wydarzenie jest bezpłatne, na chętnych czeka 50 tys. miejsc na obiekcie w Chorzowie.

Podczas konferencji poprzedzającej imprezę, Piotr Małachowski, który jako dyskobol w swojej dyscyplinie czterokrotnie triumfował w Diamentowej Lidze, przekazał jedną ze swoich statuetek na ręce marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego, dziękując w ten sposób w imieniu sportowców za zaangażowanie i efektywną pracę, dzięki której Stadion Śląski gości imprezę, jakiej jeszcze w naszym kraju nie było.

„Fakt otrzymania statuetki za zdobycie najwyższego lauru, jakim jest wygrana w Diamentowej Lidze, przekazanej mi przez Piotra Małachowskiego, wspaniałego sportowca, dziś dyrektora tych najbardziej prestiżowych na świecie zawodów lekkoatletycznych, to dla mnie ogromny zaszczyt. Dziękuję za to w imieniu nie tylko swoim, ale całego zarządu województwa i radnych Sejmiku. Traktuję to w sposób szczególny, jako uznanie dobrze wykonanej, bardzo ciężkiej, rzetelnej pracy. Bo przyznanie organizacji Diamentowej Ligi Stadionowi Śląskiemu, który jest Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym to spełnienie marzeń. Jeszcze kilka lat temu byłoby to po prostu niemożliwe. A jednak zdołaliśmy przekonać światowe federacje, że stwarzamy doskonałą przestrzeń dla sportu. Udowodniliśmy to będąc gospodarzem czy Mistrzostw Świata Sztafet czy też Drużynowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce, które odbywały się w trudnym czasie pandemii, a mimo to wykonaliśmy swoje zadanie perfekcyjnie. Do Diamentowej Ligi przybliżały nas też każde kolejne Memoriały Kamili Skolimowskiej i Janusza Kusocińskiego. Myślę, że Kamila Skolimowska widząc nasze zaangażowanie i miejsce, do którego dotarliśmy byłaby z nas dumna. W sobotę 6 sierpnia na arenie Kotła Czarownic zobaczymy elitę światowej lekkiej atletyki. Ponad 50 medalistów Mistrzostw Świata. Pamiętajmy przy tym, że ten prestiż, który dziś tak mocno celebrujemy, budowali nasi sportowcy. Polscy lekkoatleci to dziś także światowa czołówka. Razem dotknęliśmy sportowego nieba. Mam jeszcze jedno marzenie, by podczas Diamentowej Ligi na Śląskim padł rekord świata z udziałem naszych reprezentantów. Tego z całego serca wszystkim życzę. Bądźmy tam razem, wspólnie dopingujmy, stwórzmy to, co potrafimy najlepiej – niepowtarzalną atmosferę, która zawsze była wizytówką Kotła Czarownic. Jednym zdaniem: wszyscy na Śląski” – zaakcentował marszałek Jakub Chełstowski.

Reklama

Na konferencji czek na 30 tysięcy złotych otrzymał Paweł Fajdek, wielokrotny mistrz świata w rzucie młotem, który wielką formę potwierdził podczas ostatnich zawodów w Eugene, gdzie po raz kolejny stanął na najwyższym stopniu podium. Jego występ także zobaczymy w sobotę w ramach Memoriału i to już na jego początku.

„Klimat Śląskiego zawsze mi sprzyjał. Obiecuję rzucać daleko” – zapewnił nasz mistrz.

Drugą otwierającą Memoriał dyscypliną będzie skok o tyczce. Tu będziemy oklaskiwać w sumie ośmiu tyczkarzy, w tym absolutnie topowego Armanda Duplantisa. – Macie wspaniałą publiczność, a mnie to zawsze mobilizuje – podkreślił Szwed podczas dzisiejszej konferencji.

Z Duplantisem będzie rywalizował Piotr Lisek, który w przeszłości czterokrotnie triumfował podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej.

„Jestem świadomy konkurencji, niemniej ciągle frapuje mnie sam fakt, że Diamentową Ligę mamy tutaj, na Śląskim, w Polsce. Czasami muszę się uszczypnąć, żeby do mnie dotarło, że to jest prawda. Dokonano tu czegoś naprawdę niemożliwego” – powiedział Piotr Lisek.

Podczas zawodów formy będzie szukała Justyna Święty-Ersetic, jedna z naszych czołowych biegaczek specjalizująca się w dystansie na 400 metrów.

– Ostatnie miesiące były różne, często niezbyt dobre. To idealny moment, żeby się „odkuć”, a atmosfera Kotła Czarownic zawsze mi w tym pomagała – zaznaczyła.

Na dystansie 100 metrów pobiegnie Shelly-Ann Fraser-Pryce. Jest ośmiokrotną medalistką olimpijską w biegach na 100 m i w sztafecie. W dorobku ma również dziewięć tytułów mistrzyni świata, co stawia ją w gronie najwybitniejszych lekkoatletek w dziejach.

„Często słyszę pytania, czy nie jestem już spełniona albo, czy zwyczajnie nie mam dosyć? No to odpowiadam pytaniem: a niby dlaczego miałabym nagle porzucić coś, co kocham? Co jest moją pasją? Lubię stawiać sobie kolejne wyzwania. Naprawdę chcę być jeszcze lepsza” – zapewniała podczas piątkowej konferencji.

Warto przypomnieć, że wstęp na zawody Silesia Memoriału Kamili Skolimowskiej jest bezpłatny. Przygotowano 50 tysięcy miejsc. Nie ma biletów, obowiązuje zasada, „kto pierwszy ten lepszy”. Otwarcie bram Śląskiego nastąpi w samo południe. Konkurencje rozpoczną się o godzinie 13.30. Zawody w ramach Diamentowej Ligi ruszą o godzinie 16.00 i potrwają orientacyjnie do godziny 18.20.

Reklama