Ul. Nałkowska w Tychach / fot. Tychy24.net

Dzisiaj w Tychach zła jakość powietrza. Dzisiaj od wczesnych godzin rannych w mieście mamy złą jakość powietrza. Smog niestety jest bardzo groźny dla osób starszych, dzieci i kobiet w ciąży.

Lepiej unikać spędzania czasu na wolnym powietrzu. Zwłaszcza dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze. Czujnik jakości powietrza pokazują, że dzisiaj w Tychach nie jest dobrze. Kilkanaście czujników na terenie miasta pokazuje złą albo bardzo złą jakość powietrza na terenie Tychów.

Smog jak wyjaśniają osoby walczące o czyste powietrze w regionie, zabija nas powoli ale zdecydowanie. Lista chorób, do których przyczynia się zanieczyszczenie powietrza jest długa: astma, infekcje górnych dróg oddechowych, przewlekła obturacyjna choroba płuc, nadciśnienie, wylewy, zawały, udary, rak płuc, a także szybsze starzenie się układu nerwowego. Bardzo negatywny jest wpływ zanieczyszczeń powietrza na rozwój płodu.

Reklama

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli z 13 stycznia 2017 r. główną przyczyną przekroczeń zanieczyszczeń pyłowych w powietrzu w województwie śląskim jest tzw. niska emisja, związana przede wszystkim z indywidualnym ogrzewaniem budynków.

Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia „Ambient Air Pollution Database 2016” wynika, że 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znajduje się w Polsce, z czego aż 10 leży w województwie śląskim. Natomiast raport Światowej Organizacji Zdrowia z 2015 r. „Economic cost of the health impact of air pollution in Europe” wykazuje, że w 2010 r. zanieczyszczenia powietrza w Polsce przyczyniły się do śmierci ponad 48,5 tys. Polaków, co z kolei wygenerowało koszty w wysokości 101,826 mld dolarów. Szacuje się, że zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym PM2,5 odpowiada za blisko 0,5 mln przedwczesnych zgonów w Europie (ponad 400 tys. w 28 krajach UE), w tym za blisko 80 proc. zgonów spowodowanych chorobami układu oddechowego i rakiem płuc.

Najnowsze dane wskazują, że w Polsce w 2012 r. z powodu ostrych chorób dolnych dróg oddechowych odnotowano 12 zgonów, 483 zgonów z powodu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), raka płuc – 5731, choroby niedokrwiennej serca – 11 987; udaru – 8376.

Aktualizacja: Przed godziną 11.00 jakość powietrza w mieście się poprawiła, pojawił się wiatr. Obecnie jest dobra.

Reklama