Hotele, restauracje, szpitale. To m.in. tam zarządcy powinni przeprowadzić badania wody pod kątem Legionelli

Redakcja

Hotele, restauracje, szpitale. To m.in. tam zarządcy powinni przeprowadzić badania wody pod kątem Legionelli. To bakteria, która może wywołać gorączkę, kaszel i zapalenie płuc. Jest bardzo niebezpieczna i na pierwszy rzut oka objawy są tożsame z koronawirusem. Rozwija się w instalacjach wodnych, zwłaszcza gdy te nie są używane, a taką sytuację w wielu obiektach wywołała pandemia COVID-19.

Legioneloza to zapalenie płuc, którego możemy nabawić się w kąpieli. Zwłaszcza biorąc prysznic, powodem jest tutaj charakter bakterii, która czuje się najlepiej w temperaturze powyżej 25 °C. Głównym patogenem człowieka jest Legionella pneumophila. Śmiertelność z jej powodu waha się od 10 do nawet 80%.

„Najbardziej wrażliwym elementem będą hotele, pensjonaty, wszelkiego rodzaju agroturystyki” – mówi Krzysztof Trybulec, kierownik Wydziału Badania Wody Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. Jak dodaje, Legionella, wszędzie tam, gdzie zatrzymano pracę na sieci, powinna być kontrolowana.

Reklama

Człowiek zaraża się legionelląwdychając aerozol wodny lub zachłystując się skażoną przez bakterię wodą. Od kontaktu z bakterią do pojawienia się pierwszych objawów legionellimoże minąć od 2 do 10 dni (w niektórych przypadkach nawet 21 dni).  Szczególnie niebezpieczne są sytuacje sprzyjające powstawaniu drobnocząsteczkowych pyłów wodnych (aerozoli), np. przez prysznice, fontanny czy klimatyzację. Bakterie zawieszone w aerozolu niesionym wiatrem pozostają zakaźne nawet do 1 km od źródła zakażenia.

„W momencie kiedy mamy wyłączoną instalację w budynkach, zwłaszcza, gdy trwa to dłużej niż miesiąc, wówczas dobrze by było przegrzać taką instalację. W temperaturze 50-60 stopni takie bakterie ulegają obumarciu i wówczas taka woda jest bezpieczna” – tłumaczy Katarzyna Lepsza, z Wydziału Badania Wody GPW.

Konieczność dokonywania regularnych badań wody przeznaczonej do spożycia (pitnej) pod względem obecności bakterii z rodzaju Legionella określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia.

Gdzie badać?

Badanie wody w zakresie obecności bakterii rodzaju Legionella można wykonać w jednym z laboratoriów Wydziału Badania Wody Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A.

„To jeden z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technicznie tego typu obiektów w kraju. Specjaliści z GPW nie tylko przeprowadzą profesjonalne badanie wody, ale również poinstruują, jak zadbać i przepłukać instalację po postoju spowodowanym pandemią COVID-19” – twierdzi Henryk Drob, Prezes Zarządu Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A.

Przed wyjazdem na wypoczynek, warto też zapytać o aktualne badania wody pod kątem Legionelli.

Reklama