Oblodzony opel, którym potrącono na przejściu dla pieszych seniorkę / fot. Policja

Jak prawidłowo odśnieżyć samochód? Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach przypomina jak należy odpowiednio odśnieżyć pojazd. Aura ostatnio nas nie rozpieszcza, dlatego warto przypomnieć sobie najważniejsze zasady, żeby nie zostać ukaranym mandatem nawet do 3 tys. zł. 

„Kierowca musi mieć zapewnione dostateczne pole widzenia! Inaczej może doprowadzić do zdarzenia drogowego nie tylko z innym pojazdem ale także z pieszym, którego przez zamarzniętą lub pokrytą śniegiem szybę nie zauważy. W Katowicach, była już taka TRAGICZNA W SKUTKACH sytuacja” – czytamy w komunikacie WORD. 

Chodzi o śmiertelne potrącenie seniorki przez seniora, do którego doszło pod koniec listopada na ulicy Witosa w Katowicach. 

Reklama

„Na przejściu dla pieszych 72-letni kierujący oplem astr potrącił pieszą. 73-letnia kobieta w wyniku odniesionych obrażeń zmarła w szpitalu” – opisuje Agnieszka Żyłka z katowickiej policji. 

Oblodzone szyby mogą w konsekwencji doprowadzić do tragedii. Śnieg na dachu poruszającego się pojazdu również może stwarzać zagrożenie w ruchu drogowym. Dlaczego? Powody wylicza WORD Katowice w specjalnym komunikacie. 

– Ponieważ śnieg sypiący się z dachu ogranicza pole widzenia innym kierowcom.

  • Śnieg potrafi się osunąć z dachu pojazdu i spaść na jadący z tyłu samochód, co może spowodować poważne szkody a nawet doprowadzić do zdarzenia drogowego! 

„Jazda nieodśnieżonym samochodem lub takim, którego kierowca ma ograniczone pole widzenia ze względu na zamarznięte szyby, jest wykroczeniem zagrożonym mandatem karnym do 3000 zł” – przypomina WORD Katowice. 

Reklama