Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach / fot. Slaskie.pl

Koleje Śląskie zawiozą tyszan bezpłatnie do Katowic. Na wielką defiladę wojskową. To efekt uchwały Zarządu Województwa Śląskiego. 15 sierpnia regionalny przewoźnik będzie kursował bezpłatnie na terenie województwa – to właśnie wtedy odbędzie się w Katowicach wielka defilada wojskowa „Wierni Polsce”.

– Zachęcam mieszkańców województwa śląskiego i gości do udziału w święcie patriotyzmu i skorzystania z transportu Kolejami Śląskimi. To ekologiczny i komfortowy środek komunikacji. 15 sierpnia wspólnie oddamy hołd Powstańcom. W 100-lecie wybuchu I Powstania Śląskiego wspomnimy w szczególny sposób bohaterów walczących o polskość Śląska – zachęca marszałek Jakub Chełstowski. – Wielka defilada wojskowa odbędzie się po raz pierwszy w Katowicach. To jest bardzo mocny symbol znaczenia naszego regionu dla Rzeczypospolitej. Jestem przekonany, że ta defilada przejdzie do historii regionu – dodaje marszałek.

Skorzystać z bezpłatnego przejazdu może każdy, nie trzeba wcześniej nic rezerwować, ani okazywać żadnych dokumentów. Po prostu wybieramy kurs, wsiadamy i jedziemy do Katowic.

Reklama

– Jesteśmy zaszczyceni, że Koleje Śląskie mogą dołożyć swoją „cegiełkę” do obchodów tego wyjątkowego wydarzenia, niezwykle ważnego dla wszystkich mieszkańców województwa śląskiego – podkreśla prezes Kolei Śląskich Aleksander Drzewiecki. – Mamy przy tym nadzieję, że dla wielu podróżnych wyprawa na defiladę stanie się również okazją do przetestowania oferty Kolei Śląskich i być może zdecydowania się na taki środek transportu również podczas innych wydarzeń – czy to wycieczek z rodziną, czy też np. dojazdu do pracy – dodaje.

W Katowicach w trakcie wielkiej defilady pojawi się grubo ponad 2 tys. żołnierzy –  spadochroniarzy, marynarzy i żołnierzy Wojsko Obrony Terytorialnej. Będzie można zobaczyć także siły naszych sojuszników stacjonujących na obszarze naszego kraju – m.in. żołnierzy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii czy Chorwacji. W defiladzie mają wziąć udział także górnicy.

Wojsko na ulicach

Początek defilady 15 sierpnia o godzinie 14.00 na ulicy Bagiennej. Defilada przejdzie al. Walentego Roździeńskiego od wiaduktu na ul. Lwowskiej przez Rondo gen. Jerzego Ziętka, aleją W. Korfantego, a następnie rozformuje się na wysokości Ronda Pętli Słonecznej.

Na ulice Katowic wyjedzie najnowocześniejszy sprzęt naszych sił zbrojnych – czołgi Leopard, Rosomaki, pojazdy bojowe, wyrzutnie rakietowe, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola etc.

Na niebie będzie można zaobserwować samoloty transportowe G550 oraz B737 w eskorcie myśliwców bojowych.

Reklama