Zaparkowany samochód na nowym chodniku na ulicy Dmowskiego/ fot. Tychy24.net

Kończą modernizację chodnika w centrum Tychów: W Tychach na ulicy Dmowskiego od lat straszył chodnik, który był niczym tor przeszkód. Mieszkańcy w końcu wzięli sprawy w swoje ręce i przegłosowali inwestycje, która jest teraz kończona w ramach Budżetu Partycypacyjnego (obywatelskiego). Obecnie trwają prace przy parkingu, a na nowy chodnik już wjeżdżają samochody. Z tego co się dowiedzieliśmy, to nie mają prawa tego robić.

Inwestycja za ponad 200 tys. zł ma być skończona w przeciągu kilku dni. Niestety, nowy chodnik już przeszedł swój pierwszy test obciążeniowy. Samochód dostawczy, który przyjechał z towarem do jednego ze sklepów po prostu wjechał na świeżo położony deptak i zaparkował na drodze dla rowerów.

Jak się dowiedzieliśmy, żeby wjechać na chodnik trzeba mieć odpowiednią zgodę. – Takiej zgody Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Tychach nie wydawał – powiedziała nam Agnieszka Kijas z MZUiM.

Reklama

Ewentualna zgoda może zostać wydana, o ile dany deptak jest w stanie wytrzymać ciężar całkowity pojazdu. Na zdjęciu natomiast widać, że pojazd zaparkował i to jeszcze przed odbiorem inwestycji przez miasto.

Mieszkańcy muszą interweniować

– Takie sytuacje należy niezwłocznie zgłaszać do Straży Miejskiej – zaznacza Agnieszka Kijas. – Pracownicy wykonawcy inwestycji też zostaną pouczeni o takim obowiązku – dodaje.

Zakres prac kończonej właśnie inwestycji obejmuje remont nawierzchni chodnika wraz z warstwami konstrukcyjnymi, remont schodów terenowych oraz wymianę krawężnika przy zatokach postojowych. W praktyce parkingi zostaną pogłębione.

 

Reklama