„Koperty Życia” pomagają ratować seniorów. Również w Tychach

A. Maciaszczyk

„Koperty Życia” pomagają ratować seniorów. Również w Tychach. To bywa pierwsze źródło informacji o chorobach pacjenta oraz lekach, które zażywa. Podczas interwencji pogotowia ta wiedza może być na wagę życia.  

W województwie śląskim „Koperty Życia” to wspólna akcja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Pełnomocnika Terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

„Koperta Życia” to karta, w której podaje się informacje dotyczące jej właściciela – dane osobowe, numer telefonu do bliskiej osoby, przebyte choroby, zażywane leki i uczulenia. Kartę wkłada się najczęściej do lodówki, na której umieszcza się naklejkę z nadrukiem „Koperta życia”. Umieszczenie koperty w miejscu widocznym i dostępnym umożliwia służbom medycznym w razie wypadku lub zasłabnięcia, a także policji, straży pożarnej, straży miejskiej czy służbom socjalnym szybki dostęp do podstawowych informacji o seniorze. Dlaczego w lodówce? Bo jest to urządzenie, które znajdziemy w każdym domu i ze względu na spore rozmiary – łatwe jest do znalezienia” – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Reklama

Koperty trafiają do seniorów

Miasto całkiem dobrze radzą sobie z docieraniem ze swoimi kopertami do mieszkańców. W Katowicach do tej pory 10 tys. „Kopert Życia” trafiło do seniorów. Te można odebrać m.in. w Terenowych Punktach Pomocy Społecznej. W Tychach miasto od 2016 roku rozdało 6 tys. kopert, teraz kolejna partia 6 tys. „Kopert Życia” tafii do mieszkańców. Są dystrybuowane między innymi: w aptekach, Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Tychy, podmiotach działalności leczniczej, ośrodkach wsparcia. Część trafi też do Rady Seniora i na Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Jak powiedziała nam Urszula Polubiec z Tyskiej Rady Seniorów, koperty w mieście są używane. Seniorów o tym informowali przedstawiciele służb medycznych, którzy brali udział w miejskich akcjach profilaktycznych związanych z seniorami.

„Znamy przypadki kiedy ta „Koperta Życia” uratowała życie. Tutaj zależy na szybkiej reakcji, szybkim zadziałaniu” – stwierdziła. W końcu podczas interwencji pogotowia każda minuta się liczy.

„Inicjatywa bardzo potrzebna dla seniorów, osób schorowanych, przelękle chorych, mogąca uratować życie” – mówi Anita Skapczyk, radna z Tychów.

W dobie pandemii „Koperty Życia” były ciągle w obiegu, ale tak swobodnie jak wcześniej nie sięgano po nie.

„W tej chwili koncentracja głównie była na zabezpieczeniu i to to pracowników i pacjentów. Także np. szukanie tej koperty w lodówce i tak dalej było zdecydowanie bardziej utrudnione. Tutaj na pewno pewne korekty będą w przyszłości bardzo potrzebne” – mówi Jan Kawulok, dyrektor Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego i jednocześnie radny Sejmiku Województwa Śląskiego.

Tyscy seniorzy też myślą nad rozszerzeniem funkcjonowania „Kopert Życia”.

„Zwrócili się do nas z pomysłem starsi kierowcy, którzy mówili, że fajnie by było gdybyśmy tę „Kopertę Życia” mieli też w samochodzie np. za daszkiem” – mówi Urszula Polubiec z Tyskiej Rady Seniorów. To jest jednak dopiero pieśń przyszłości.

Wzór „Koperty Życia” można pobrać ze strony Urzędu Marszałkowskiego – nie trzeba bezpośrednio udawać się do urzędu. Można ją wydrukować zapakować w koszulkę i umieścić w lodówce. Na lodówce przykleić informację, że taka koperta się w niej znajduje.

 

Reklama