Urząd Miasta Tychy / fot. Tychy24.net

Portal Tychy24.net dotarł do wyników ankiet przeprowadzonych w Tychach po wyborach parlamentarnych w 2023r, kiedy to urzędujący blisko 23 lata Prezydent Miasta Andrzej Dziuba został senatorem. Badanie przeprowadzało jedno z tyskich stowarzyszeń i wyniki są momentami ciekawe, ale trzeba je też trochę traktować z przymrużeniem oka. Jest to bardziej ciekawostka, z którą warto się zapoznać. 

„Na przełomie listopada i grudnia 2023r na tyskich osiedlach do wybranych mieszkań zapukali ankieterzy, którzy łącznie zebrali 2500 sztuk ankiet dających obraz kogo mieszkańcy Tychów widzieliby na fotelu włodarza miasta” – przekonują przedstawiciele stowarzyszenia, które robiło ankiety. Chcą pozostać anonimowi. 

4 pytania do mieszkańców

W ankiecie pojawiły się 4 teoretycznie proste pytania: Pierwsze z nich brzmiało „Po odejściu do Senatu prezydenta Andrzeja Dziuby będziemy musieli wybrać nowego prezydenta. Kogo widzi Pani / Pan na tym stanowisku ?

Reklama

Tu odpowiedzi padały przeróżne od piłkarzy po hokeistów. Poza nazwiskami jak  Kuba Tomaszczyk z MasterChefa, pojawił się Generał Roman Polko, Marszałek Jakub Chełstowski, Tyski Radny Michał Kasperczyk i Barbara Konieczna jak i obecnie pełniący obowiązki Prezydenta Maciej Gramatyka.

Drugie pytanie ankiety było dość podobne, ankieterzy pytali „Czy jest jakaś osoba (nazwisko), którą kojarzy Pani / Pan z naszym miastem?”. Tu najwięcej wskazań otrzymał obecny Senator Andrzej Dziuba bo aż 62,1% ankietowanych. Całkiem dobrze wypadł też Mariusz Czerkawski 9,2 % wskazań. Za nim uplasował się Poseł Michał Gramatyka 6,8 %, Michał Kasperczyk 5,2%, Barbara Konieczna 4,4%, Jakub Chełstowski 4,3 %, Roman Polko 3,2%, Maciej Gramatyka 2,7%.

Trzecie pytanie to pytanie gdzie kandydaci mogli dokonać wyboru pomiędzy 9 kandydatami, a brzmiało ono:  Czy kojarzy Pani/Pan któreś z poniższych nazwisk ?

Tutaj natomiast pojawia się najsłabszy element ankiet, których wyniki można śmiało kontestować. Osoby, które nie są praktycznie rozpoznawane przez mieszkańców uzyskały bardzo dobre wyniki, co trąci absurdem. O ile pierwsze 4 nazwiska na liście jakoś wątpliwości nie budzą (można się spierać o procenty), to kolejne już tak. 

Przykładowo – bardzo dobrze wypadł Marek Niedbał z Lewicy, który wiele lat temu był tyskim radnym, teraz nagle pojawił się na kilku bilbordach. Wypadł nawet lepiej niż obecna radna PiS Aleksandra Siembiga-Wysocka. Dobrze wypadł też Karol Pawlik, którego mało, który mieszkaniec zna, bo niby dlaczego miałby. Absurdalne wydają się też wyniki radnego Sławomira Sobocińskiego czy byłego wiceprezydenta Igora Śmietańskiego, którego nazwisko może kojarzyć się co najwyżej z zabudową miasta przez deweloperów i protestami mieszkańców. 

Pierwsze miejsce zajął aktywny w mediach społecznościowych radny Michał Kasperczyk. Ten też osiąga zawsze bardzo dobre wyniki w wyborach do rady, deklasując praktycznie wszystkich z listy. Drugie miejsce zajął Jakub Chełstowski, obecnie marszałek, przez wiele lat tyski radny. Trzeci na liście jest generał Roman Polko, który co jakiś czas pojawia się w mediach, natomiast tę w miarę realną część ankiet zamyka Maciej Gramatyka, były wiceprezydent, obecnie komisarz Tychów i kandydat na Urząd Prezydenta Miasta Tychy. 

57% – Michał Kasperczyk
55% – Jakub Chełstowski
52% – Roman Polko
31% – Maciej Gramatyka
26% – Igor Śmietański
22% – Sławomir Sobociński
12% – Marek Niedbał
11% – Karol Pawlik
6% – Aleksandra Wysocka – Siembiga 

Czwarte ostatnie pytanie dotyczyło komitetu i brzmiało: „Czy w najbliższych wyborach samorządowych zagłosuje Pani/Pan na lokalny (bezpartyjny) komitet czy na komitet ugrupowania partyjnego (jaki) ?

56% – tyszan wskazało, że zagłosuje na komitet lokalny
42% – partyjny
2 % – nie udzieliło odpowiedzi 

Wśród wymienionych komitetów 39% wskazań otrzymała PO, 32% PIS, 12% Polska 2050, dalej poniżej 10% znalazła się Lewica oraz Konfederacja. 

Reklama