Kultura w Tychach czeka na mieszkańców. Online. Koncerty, warsztaty czy spotkania autorskie planują miejskie instytucje kultury w Tychach, które znowu nie są dostępne dla mieszkańców z powodu obostrzeń. Biblioteka uruchomiła wrzutnię i książkomat. Jakie wydarzenia czekają na mieszkańców w poszczególnych placówkach?
Poniżej plany na najbliższy czas.
TEATR MAŁY
Od 12 listopada Teatr rozpoczął publikację drugiej cz ęść „Trylogii” Henryka Sienkiewicza „Potop”, która dostępna jest w formie ebooka. Materiał jest dostępny na kanale YouTube (Teatr Mały Tychy) oraz w mediach społecznościowych codziennie o godz. 12:00. Czytają: Paweł Drzewiecki i Anna Buczkowska.
Link: https://www.youtube.com/watch?v=_2lMPrHn3HY
Na 27 listopada (godz. 19.00) zaplanowano spotkanie ONLINE z Piotrem Derlatką, autorem pierwszej biografii Jonasza Kofty. Piotr Derlatka to polonista, teatrolog, doktor nauk humanistycznych. Autor książek „Poeci piosenki. Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora, Wojciech Młynarski i Jonasz Kofta”, „Zdradziecka Agnieszka Osiecka” i „Jego portret. Opowieść o Jonasz Kofcie”. Zbieracz płyt i czytelnik biografii, wielbiciel dwudziestolecia międzywojennego i kobiet śpiewających jazz.
Spotkanie organizowane jest w ramach tegorocznej edycji festiwalu LOGOS FEST – VII Tyski Festiwal Słowa, której patronem jest Jonasz Kofta. Rozmowę poprowadzi Paweł Drzewiecki, dyrektor Teatru Małego.
Natomiast 28 listopada, o godz. 18:00, odbędzie się koncert galowy LOGOS FEST 2020, czyli liryczny dialog dwóch poetów – Jonasza Kofty, głównego bohatera tegorocznego festiwalu i Andrzeja Poniedzielskiego, prowadzącego tegoroczny koncert.
„Koncert to spotkanie liryzmu z humorem, młodości z doświadczeniem oraz tego co refleksyjne, z tym co nastrojowe i romantyczne, a zadbają o to m.in. Iwona Loranc, Klaudia Walencik, Krzysztof Kulbicki i zespół Trzy Dni Później, w utworach do których aranżację specjalnie dla potrzeb tej produkcji przygotował Jacek Kita. Autorowi koncepcji muzycznej widowiska towarzyszyć będzie na scenie Acoustic Quartet” – mówi Paweł Drzewicki, dyrektor Teatru Małego w Tychach oraz pomysłodawca i dyrektor artystyczny LOGOS FEST.
Wszystkie wydarzenia transmitowane są na kanale YouTube (Teatr Mały Tychy) oraz w mediach społecznościowych.
MUZEUM MIEJSKIE
Z powodu koronawirusa siedziba Muzeum Miejskiego oraz Tyskiej Galerii Sportu jest zamknięta.
„Realizujemy natomiast działania muzealne bez bezpośredniego kontaktu z publicznością. Pierwsze takie spotkanie online już 19 listopada 2020 roku ( czwartek ), godz. 18.00 – gościem spotkania „Sport i propaganda w czasach PRL–u”, będzie dr hab. Grzegorz Bębnik, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, a poprowadzi je Piotr Zawadzki” – mówi Aleksandra Matuszczyk, dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach.
Spotkanie online towarzyszy wystawie „To idzie młodość. Życie sportowe na placu budowy socjalizmu”.
Nadal jest także możliwość zakupu wydawnictw i gadżetów – od 7 do 29 listopada 2020 roku będzie odbywała się wyłącznie online.
Muzeum Miejskie zaprasza także do odwiedzenia wirtualnej mapy–archiwum „ABC – Architektura Bliżej Ciebie”: www.abc.tychy.pl. Można tam znaleźć 900 zdjęć 8 fotografów i prześledzicie blisko 40 lat historii tyskiej architektury .
MIEJSKIE CENTRUM KULTURY
Tyski MCK rszył właśnie z całym wachlarzem zajęć on-line dla dzieci i dorosłych.
„Na profilach Klub Wilkowyje MCK i Klub Urbanowice MCK co tydzień spotkasz się z ulubionymi instruktorami naszych Klubów, którzy zabiorą Cię w podróż do krainy tańca, baletu i gimnastyki, survivalu i majsterkowania, plastyki i rękodzieła”– mówi Małgorzata Król, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.
Ale to nie wszystko. W wybranych tygodniach kontynuowane będą E-spotkania z Podróżnikiem, środowe przedstawienia, Czwartki z Teatrem dla Dzieci oraz Czwartki z Teatrem dla Dorosłych.
W Klubie Urbanowice MCK w sieci zawsze o godzinie 17.00, w poniedziałki odbędą się zajęcia plastyczne (prowadzi Bogna Bielecka), we wtorek Małgorzata Połubok poprowadzi zajęcia z rękodzieła dla dorosłych. W czwartki Maria Mazur – Cichy: rękodzieło dla dzieci, a w piątek dla wszystkich chętnych majsterkowicz: Grzegorz Porcz.
W Klubie Wilkowyje MCK w sieci w niektóre poniedziałki o godz. 18.00 e-spotkanie z podróżnikiem, we wtorki o 15.00 zajęcia z survinalu poprowadzi Krzysztof Lewicki, w środy Agnieszka Pietraszek o 15.00 zaprasza na zajęcia z tańca nowoczesnego, a o godzinie 17.00 zaplanowano balet dla dzieci. W wybrane czwartki o godz. 17.00 teatr dla dzieci a o 19.00 teatr dla dorosłych. W piątki Maria Blachnicka – Bielecka o godz.15.00 poprowadzi zajęcia z plastyki i rękodzieła dla dzieci. Sobota będzie na sportowo – o godz. 15.00 Joanna Kosatka będzie prowadziła zajęcia z gimnastyki prozdrowotnej.
Oprócz tego Miejskie Centrum Kultury zaprasza do wzięcia udziału w projekcie Kreatywne Mikołajki, czyli w warsztatach rękodzielniczych on-line, które odbędą się 6 grudnia o godz. 15.00. By wziąć udział w warsztatach wystarczy wypełnić formularz na https://bit.ly/KreatywneMikolajkiTychy
„W ramach warsztatów kurier dostarczy pod Twoje drzwi paczkę od Świętego Mikołaja, a w niej zestaw z potrzebnymi materiałami do własnoręcznego wykonania ozdoby świątecznej. Warsztaty poprowadzi sam Święty Mikołaj wraz ze swoim pomocnikiem” – zachęca Małgorzata Król.
MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach jest zamknięta, ale 16 listopada zostały uruchomione książkomat i wrzutnia przy Bibliotece Głównej (al. Marsz. Piłsudskiego 16).
Czytelnicy, którzy nie korzystają z Biblioteki Głównej oraz nie posiadają uprawnień do korzystania z książkomatu proszeni są o kontakt z działami celem nadania uprawnień:
Wypożyczalnia Główna: 32 438 04 60 , Dział dla dzieci: 32 438 04 65, Dział Muzyczny i Książki Mówionej: 32 438 04 75 .
„Zamówienia będą realizowane od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00.Ze względu na ograniczoną liczbę skrytek czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu, dlatego prosimy naszych czytelników o cierpliwość – mówi Anna Krawczyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach.
MBP w Tychach realizuje ponadto akcję #przeczytane , gdzie chętni, mogą znaleźć recenzje książek, przygotowane przez bibliotekarzy oraz akcję #NieZostawiamCzytelnika, w której zapraszają do Poradni Czytelni, gdzie potrzebujący kontaktu z książkami mogą uzyskać pomoc.
„Na stronie internetowej biblioteki umieszczane są linki, które mają umilić czas spędzony w domu. Ponadto, za pomocą IBUK Libra można dostać darmowe kody dostępu do ponad 2 tysięcy publikacji online. Aby uzyskać kod, można zadzwonić (32 438 04 70 ) lub napisać do czytelni: czytelnia@mbp.tychy.pl „– dodaje Anna Krawczyk.
Rejestracja, logowanie i katalog: https://libra.ibuk.pl/
Więcej informacji na temat poszczególnych wydarzeń na stronach internetowych i profilach poszczególnych placówek.