Megrez Szpital Wojewódzki / fot. Tychy24.net

Megrez szybciej wykona testy na koronawirusa. Dostał wsparcie i kupi sprzęt. Pomogli samorządowcy z powiatów bieruńsko-lędzińskiego i pszczyńskiego.

–  Samorządowcy powiatu bieruńsko-lędzińskiego i jego wszystkich gmin jednogłośnie podjęli decyzję o zakupie aparatury diagnostycznej do szybkiego wykonywania testów na obecność koronawirusa dla Megrezu – poinformował szpital.

Powiat bieruńsko-lędziński przeznaczy na ten cel 200 tys. zł, a gminy Bieruń, Lędziny, Imielin, gminy Bojszowy i Chełm Śląski po 50 tys. zł. Natomiast powiat pszczyński i jego gminy 30 tys. zł.

Reklama

– Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup systemu GeneXpert w wydaniu 8 próbkowym (Gx16-8) służącym do wykonywania diagnostycznych badań genetycznych. Koszt zakupu wraz z odczynnikami oraz systemem pobierania próbek to ok. 550 000,00 złotych – poinformował Megrez.

Tyski szpital będzie mógł nie tylko szybko diagnozować koronawirusa ale i grypę. – Aparatura wykorzystuje metodę Real Time PCR, którą zaleca Światowa Organizacja Zdrowia.

– Wyjątkowa sytuacja wymaga wyjątkowych działań. Jako włodarze powiatu i gmin czujemy szczególną odpowiedzialność i troskę o zdrowie  wszystkich naszych mieszkańców. Zakupiony przez nas sprzęt pozwoli na szybsze i sprawne diagnozowanie chorych, a tym samym skuteczniej pomoże wracać do zdrowia zakażonym pacjentom. Lekarzom, pielęgniarkom ratownikom medycznym, wszystkim pracownikom szpitala „Megrez”, którzy z poświęceniem,   narażając własne życia, walczą o zdrowie chorych, należy się jak najlepszy sprzęt, aby mogli nieść jak najskuteczniejszą pomoc – podkreśla starosta bieruńsko-lędziński Bernard Bednorz.

Reklama