Obiekt w Kobiórze / fot. Tychy24.net

Przejęta przez Tychy od Archidiecezji inwestycja, będzie droższa i z dużym opóźnieniem w stosunku do pierwotnej planowanej daty oddania do użytku. Przypomnijmy, miasto przejęło niedokończony „pałacyk biskupi” w Kobiórze od Archidiecezji Katowickiej. Inwestycja już kosztowała miasto ponad 18 mln zł i to jeszcze nie jest koniec wydatków.

Obiekt przy ulicy Promnickiej w Kobiórze miasto Tychy kupiło od Archidiecezji Katowickiej w 2017 roku za 9,6 mln zł. Urząd przejął cztery działki o wielkości 3,1 ha na których postawione są dwa budynki. Wówczas Archidiecezja szacowała, że koszt adaptacji obiektu to będzie około 3 mln zł. Pierwotnie miał tam być dom dla księży emerytów, a będzie dom pomocy społecznej (DPS) dla 65 mieszkańców Tychów.

„To jest super interes” – przekonywał radnych prezydent Tychów, Andrzej Dziuba w trakcie debaty w 2017 roku na sesji rady miasta.

Reklama

Jak się dowiedzieliśmy w magistracie, inwestycja na ten moment kosztowała miasto ponad 8,6 mln zł. Miała być gotowa w czerwcu tego roku, ale termin przesunięto na sierpień-październik. Tutaj niestety nie mamy dobrych wieści.

Czytaj!: Tychy kupią niedokończoną inwestycję Kościoła. Radny przekonuje, że to wspaniały teren na „ostatnie dni życia”

„Wydział Innowacji i Inwestycji przewiduje oddanie obiektu do użytku w pierwszej połowie 2021 roku. Konkretny termin oddania obiektu jest uzależniony od terminu wydania pozwolenia na budowę naziemnego zbiornika p.poż., o pojemności 50 m3, który będzie przeznaczony do ochrony przeciwpożarowej obiektów DPSu. Zbiornik ten nie był elementem projektu budowlanego, a w ślad za tym nie był przedmiotem przetargu. Konieczność jego wybudowania wynika ze stanowiska Straży Pożarnej w Pszczynie, otrzymanego w odpowiedzi na zgłoszenie obiektu do odbioru” – poinformowała nas Ewa Grudniok, rzecznik Urzędu Miasta Tychy.

W tym miesiącu mają się odbyć odbiory prac na terenie „pałacyku”, a następnie potrzebny będzie projekt i wykonanie zbiornika przeciwpożarowego. Dodatkowe koszty obecnie nie są jeszcze znane.

Reklama