Wodny Plac Zabaw w Parku Jaworek / fot. UM Tychy

Miasto ma nadzieję na otwarcie jeszcze w sierpniu Wodnego Placu Zabaw w Parku Jaworek. We wrześniu go zamkną. Chodzi o wartą blisko 11 mln zł inwestycję, która miała pierwotnie już być gotowa, ale termin zakończenia prac upływa 9 września. Miasto ma jednak nadzieję, że obiekt uda się otworzyć jeszcze w wakacje, po czym szybko zostanie zamknięty. 

Umowa na budowę wodnego placu zabaw w parku Jaworek została podpisana 3 lipca 2023 roku. Zgodnie z nią wykonawca miał 8 miesięcy na wykonanie prac. Jednak w trakcie realizacji pojawiły się problemy.

„Z powodu problemów z gruntem, jakie pojawiły się w trakcie realizacji inwestycji, intensywnych opadów deszczu oraz zwiększenia zakresu prac o budowę drugiej toalety publicznej musieliśmy aneksować umowę, jednak pracowaliśmy i nadal pracujemy nad tym, by te wszystkie problemy pokonać i możliwie jak najszybciej oddać obiekt użytkownikom” – mówi Jan Cofała, naczelnik wydziału Innowacji i Inwestycji w Urzędzie Miasta Tychy.

Reklama

Do tej pory wykonano m.in. roboty konstrukcyjne wodnego placu zabaw z żelbetowym mostkiem oraz budynkiem technicznym. Zamontowano automatyczną toaletę publiczną, wykonano roboty instalacyjne, zamontowano urządzenia zabawowe naturalnego placu zabaw, nasadzono wiklinę na terenie naturalnego placu zabaw, rozpoczęto budowę chodników, technologii basenowej oraz prace nasadzeniowe związane z zagospodarowaniem terenu.

Pozostały jeszcze prace przy zagospodarowaniu terenu, montaż balustrad na mostku, wykonanie oświetlenia terenu, chodników, nawierzchni w nieckach wodnego placu zabaw, montaż urządzeń zabawowych w wodnym placu zabaw oraz montaż małej architektury, drugiej automatycznej toalety i nasadzenia zieleni.

Na 400 metrach kwadratowych powierzchni placu zabaw będzie około 20 wielobarwnych urządzeń do zabawy i rekreacji wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Niecka wodna placu zabaw w Parku Jaworek będzie większa od tej w Wodnym Placu Zabaw w Paprocanach. Obok pojawią się elementy wykonane z drewna, wikliny, otoczaków, żwiru, piasku, zrębków drewna i jutowych lin oraz elementy edukacyjne, takie jak lupa, oraz rekreacyjne, takie jak domek, kopuły, labirynt czy szałas. Obie części będą połączone alejkami.

Oprócz rozbudowanego wodnego placu zaplanowano także m.in. ławki i stojaki na rowery. Koszt budowy Wodnego Placu Zabaw w Parku Jaworek wynosi 10 715 000 zł.

Miejsca parkingowe zamiast ulicy

W związku z budową Wodnego Placu Zabaw w Parku Jaworek, powstaną nowe miejsca postojowe. MZUiM w Tychach, we współpracy z Działem Inżynierii Ruchu, wyznaczył przestrzeń parkingową na ulicy Jaśkowickiej oraz ulicy Stoczniowców 70. W obu przypadkach miejsca postojowe powstaną poprzez zajęcie jednego pasa ruchu, podobnie jak na fragmencie ul. Stoczniowców 70 przy parku Suble.

Na ul. Jaśkowickiej do tego celu przeznaczony zostanie 140-metrowy odcinek jezdni od zatoki przystankowej w kierunku ronda Żwakowskiego, dzięki czemu powstaną 23 miejsca dla samochodów. Na ul. Stoczniowców, około 70-metrowy odcinek jezdni za zatoką przystankową w kierunku ronda Harcerskiego umożliwi stworzenie 9 miejsc postojowych.

Reklama