Kamienica przy ulicy Katowickiej / fot. Piotr Podsiadły

Miasto podsumowuje wart 11 mln zł remont dzielnicy „Osada” – to tam znajdują się mieszkania socjalne. W sumie 10 budynków przy ulicy Katowickiej zmodernizowano i termomodernizowano. Znajduje się w nich około 98 mieszkań socjalnych.

Miasto miało nie lada problem z tą inwestycją. Żeby wykonać pracę musiało czasowo wyprowadzić mieszkańców i znaleźć im zamienne lokale na terenie miasta.

„Odbyliśmy wiele spotkań z mieszkańcami dzielnicy, z każdym uzgadnialiśmy m.in. terminy wyprowadzek czy tymczasowe miejsca zamieszkania” – wspomina Hanna Skoczylas – dziś, zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju, wówczas dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych, który realizuje inwestycje.

Reklama

Prace rozpoczęto w IV kwartale 2018 roku.

„Zakres prac obejmował wykonanie ocieplenia ścian zewnętrznych, renowację elewacji z cegły, wymianę lub naprawę dachów, wzmocnienia stropów nad piwnicami, renowację klatek schodowych, przebudowę stref wejściowych do budynków, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej” – wylicza Agata Goc, dyrektor MZBM w Tychach.

Wymieniono piece węglowe na bardziej ekologiczne gazowe. Wymieniono instalację wewnętrzne: elektryczną, gazową, centralnego ogrzewania, centralnie ciepłej wody oraz wodnokanalizacyjne.

Remontowano także lokale i wymieniono urządzenia sanitarne, kuchenki gazowe oraz zainstalowano czujniki czadu.

Część mieszkańców wróciła już na Osadę. Tak jak Anna Handzlik razem z synem.

„Mam astmę i inne problemy zdrowotne więc dla mnie to ogromny plus, że mam ciepło, czysto i nie muszę przychodzić z pracy i dokładać do pieca. Mieszka mi się naprawdę bardzo dobrze” – mówi Anna Handzlik.

Spacerując w ostatnich tygodniach przez osiedle widać samochody przywożące meble, ekipy montażowe, słychać dźwięk wiertarek. Dzielnica wraca do życia.

Na ten moment czekali Jolanta i Eugeniusz Foryńscy, którzy na Osadzie mieszkają od 41 lat.

„To nasze miejsce na ziemi, nie zamienilibyśmy go na mieszkanie w centrum Tychów. Mamy dużo zieleni, świeże powietrze i spokój – mówi zgodnie małżeństwo. Mam mieszkanie, działeczkę, garaż, co nam więcej trzeba?” – dodaje Eugeniusz Foryński.

Remont mieszkania socjalnego / fot. Piotr Podsiadły

Miasto chciało zachować wyjątkowy charakter Osady, dlatego m.in. budynki z czerwonej cegły docieplano od wewnątrz, zamiast klasycznego sposobu obłożenia elewacji styropianem, a całość prac była prowadzona w uzgodnieniu i pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków.

„ Jeden z budynków, w którym dziś znajduje się 10 mieszkań ul. Katowicka 231 to budynek po byłej szkole z 1902 roku, zachował się nawet stary projekt szkoły” – mówi Maciej Głogowski, inspektor nadzoru w MZBM Tychy.

Na remont osady udało się pozyskać 6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Na tym prace na Osadzie się nie kończą.

„Zabezpieczyliśmy środki w budżecie gminy na zagospodarowania terenów wokół budynków. Do końca czerwca zostanie wykonane rozpoczęte już zagospodarowanie podwórka przy ul. Katowickiej 207 i 209. Trwa postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy, który wykona drogi wewnętrzne, parkingi, chodniki, obiekty małej architektury: altany śmietnikowe, ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery i place zabaw – mówi Hanna Skoczylas, wiceprezydent Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

Reklama