Niedokończony fragment budynku Szkół Municypalnych / fot. UM Tychy

Miasto szykuje się do adaptacji części niedokończonej szkoły na al. Piłsudskiego. Ma to kosztować około 100 mln zł. Powstanie tam „Tyski Hub Zielonej Gospodarki”. Co to takiego? Miasto dość ogólnie stwierdza, że będzie to miejsce  „przeznaczone dla przedsiębiorstw zajmujących się szeroko pojętą ekologią i „zielonymi” technologiami”. Z opisu magistratu wynika, że powstanie po prostu szeroko rozumiana przestrzeń biurowa. Już podpisano umowę na wykonanie projektu tej inwestycji.

Po jednej stronie dawnego Zespołu Szkół Municypalnych, który nie doczekał się realizacji mamy Mediatkę z drugiej Halę Sportową. W środkowej części powstanie HUB.

„Chcemy w jednym miejscu zgromadzić wszystkie strefy aktywności, administracji publicznej, przedsiębiorstw prywatnych, start-up’ów, być może też uczelni, które w swojej działalności zajmują się szeroko pojętą ekologią, zmianami klimatycznymi, nowymi źródłami energii” – mówi Jan Cofała, naczelnik Wydziału Innowacji i Inwestycji w Urzędzie Miasta Tychy.

Reklama

Z opisu miasta wnika mniej więcej, że powstanie przestrzeń biurowa dla firm i instytucji z konkretnej branży. Biura tak naprawdę marketingowo okraszone „zielonymi technologiami” „ekologią” i „zmianami klimatycznymi”.

„Chcielibyśmy wspomóc przedsiębiorstwa, firmy i działalności, które chciałyby rozwijać się w tym obszarze. Do tej pory środki, które pozyskiwaliśmy przeznaczaliśmy głównie np. na komunikację miejską, albo na infrastrukturę: kanalizację, przebudowę dróg, budowę parkingów czy oświetlenie. Teraz uznaliśmy, że czas zwrócić się z ofertą do przedsiębiorców, którzy też płacą podatki u nas w mieście i także są ważną częścią naszego miasta.  Mamy nadzieję, że to zachęci przedsiębiorców i mieszkańców do pozostania w mieście, a także do lokowania swoich firm właśnie w Tychach” – mówi Hanna Skoczylas, z-ca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

Wiceprezydent nie precyzuje jak powstanie dodatkowych przestrzeni biurowych miałoby zachęcić mieszkańców do pozostania w mieście. Jeżeli miasto zaproponuje firmom odpowiednio niskie stawki, to ci zapewne skorzystają z nowych przestrzeni biurowych.

Miasto chce na budowę HUB-u pozyskać środki z programu Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Gmina stara się o pozyskanie 100 mln zł na sfinansowanie tego przedsięwzięcia.

W ramach umowy firma ma m.in. opracować projekt zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno – budowlany wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi niezbędnymi dokumentami, a także uzyskać pozwolenia na budowę.

Zgodnie z umową na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę wykonawca – firma Paradox ma 8 miesięcy od daty zawarcia umowy, na opracowanie koncepcji: 6 tygodni od daty zawarcia umowy.

Reklama