Sesja Rady Miasta Tychy / fot. Tychy24.net

Miasto Tychy planuje kolejne miliony na „pałacyk biskupi” w Kobiórze. To niedokończona inwestycja, którą przejęło miasto Tychy od Archidiecezji Katowickiej. Docelowo miał to być dom dla księży emerytów, ale po przejęciu przez miasto Tychy będzie Dom Pomocy Społecznej. Miasto już rezerwuje kolejne miliony.

Obiekt przy ulicy Promnickiej w Kobiórze miasto kupiło od Archidiecezji Katowickiej w 2017 roku za 9,6 mln zł. Urząd przejął cztery działki o wielkości 3,1 ha na których postawione są dwa budynki. Wówczas Archidiecezja szacowała, że koszt adaptacji obiektu to będzie około 3 mln zł. W kwietniu 2019 mówiło się już o kwocie około 8 mln zł. Ostatecznie okazało się, że miasto wydało na ten cel nieco ponad 9,2 mln zł.

Całość inwestycji pochłonęła więc ponad 18,8 mln zł. Teraz w planie budżetu na przyszły roku zaplanowano ponad 3,3 mln zł na: „uruchomienie działalności Domu Pomocy Społecznej „Dobre Miejsce” przy ul. Promnickiej”.

Reklama

11 października Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Pszczynie wydał zawiadomienie o dopuszczeniu  do użytkowania Domu Pomocy Społecznej w Kobiórze przy ul. Promnickiej 53. Tym samym formalnie obiekt jest gotowy, ale przed rozpoczęciem działalności konieczne jest także uzyskanie wpisu do rejestru domów pomocy społecznej. Pierwotnie inwestycja miała być gotowa w połowie ubiegłego roku.

Tychy kupią niedokończoną inwestycję Kościoła. Radny przekonuje, że to wspaniały teren na „ostatnie dni życia”