Sygnalizacja świetlna / fot. UM Tychy

Miasto wyłączyło sygnalizację przy Szkole Podstawowej nr 37. Na kilka dni. Kierowcy teraz muszą sobie poradzić z trudną sytuacją na skrzyżowaniu ulic Stoczniowców, Legionów Polskich i Konecznego. Miasto wyłączyło światła, bo skrzyżowanie włączone zostanie do Inteligentnego Systemu Zarządzania i Sterowania Ruchem (ITS).

To inwestycja, która ma m.in. usprawnić ruch w Tychach, w sumie zmodernizowanych zostanie 40 skrzyżowań.

Aktualnie ekipy drogowców pracują w dziesięciu różnych lokalizacjach, między innymi na skrzyżowaniu ulic Stoczniowców, Legionów Polskich i Konecznego – tam tam roboty wkraczają w decydujący etap. Co to oznacza dla kierowców?

Reklama

„Przede wszystkim od czwartku, 3 grudnia, na skrzyżowaniu ulic Stoczniowców 70., Legionów Polskich i Konecznego wyłączona zostanie sygnalizacja świetlna – mówi Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. – „To pozwoli zdemontować stare maszty i sygnalizatory wraz z całą elektryką oraz sterownikiem, a następnie ustawić i uruchomić nową sygnalizację. Kierowców prosimy o ostrożną jazdę oraz o stosowanie się do znaków i ogólnych zasad ruchu drogowego” – wyjaśnia.

Utrudnienia potrwają do przyszłego tygodnia.

„Uruchomienie sygnalizacji wraz z nowym programem planujemy początkiem przyszłego tygodnia” – dodaje Jacek Tuchowski, kierownik referatu transportu i zarządzania ruchem drogowym z Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Tychy. – „Wówczas sygnalizacja będzie działać w trybie stałoczasowym, czyli podobnie jak miało to miejsce do tej pory. Natomiast nie jest to koniec prac. Z chwilą, gdy dołączone zostaną pozostałe elementy wyposażenia, takie jak: detekcja pojazdów i rowerzystów, przyciski dla pieszych, czy kamery wideo-detekcji, program będzie sukcesywnie optymalizowany, a docelowo sygnalizacja zostanie włączona w obszarowy system zarządzania i sterowania ruchem” – dodaje.

Przypomnijmy, że Inteligentny System Sterowania i Zarządzania Ruchem ma usprawnić komunikacje w mieście, poprawić bezpieczeństwo, a także stworzyć możliwość bezpośredniego sterowania ruchem. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Siemens Mobility Sp. z o.o., a koszt całego zadania to około 120 mln zł. Blisko 85 % z tej kwoty stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Reklama