Od lewej: Wiceprezydent Igor Śmietański i prezydent Andrzej Dziuba na sesji Rady Miasta Tychy / fot. Tychy24.net

Mieszkańcy wygrali z miastem i deweloperami. Tyski magistrat nie składa jednak „broni”. Chodzi o plan miejscowy dla Czułowa, który pozwala na budowę na prawie 4 hektarowym fragmencie budynków wielorodzinnych. Sąd zgodził się z mieszkańcami, że taki zapis nie jest zgodny ze studium, a plan musi być zgodny z tym dokumentem. Miasto zapowiada kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

„Najpierw zgłosiliśmy sprawę do wojewody, ten nie uchylił zapisów uchwały, to sprawę skierowaliśmy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Ostatecznie sąd zgodził się z naszymi argumentami” – mówi Leszek Bąk, zaangażowany w sprawę mieszkaniec.

Radni większością głosów przegłosowali pod koniec 2021 roku nowy plan miejscowy dla obszaru ulic Katowickiej, Jałowcowej, Zwierzynieckiej, Czarnej i Oświęcimskiej w Tychach. To obszar obejmujący około 50 hektarów z czego na 4 hektarach dopuszczono zabudowę wielorodzinną. To właśnie tę część uchwały unieważnił sąd. Miały tam powstać 3 kondygnacyjne budynki do wysokości 9,5 metra. Większość planu natomiast stanowi zabudowa jednorodzinna i szeregowa. Ostatecznie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach podważył feralny zapis uchwały. Miasto jednak nie składa broni.

Reklama

„Nie ma prawomocnego orzeczenia w tej sprawie, obowiązuje plan miejscowy uchwalony przez Radę Miasta Tychy. Czekamy na uzasadnienie wyroku. Będziemy składamy kasację do NSA” – poinformowała nas Ewa Grudniok, rzecznik tyskiego magistratu.

Jak wyglądało feralne głosowanie w 2021 roku? Nie wszyscy radni byli „za” uchwałą, która spowodowała duży sprzeciw wśród mieszkańców.

ZA: Chemicz-Pałys Karolina, Czarnota Wojciech, Gajdas Lidia, Gwóźdź Grzegorz, Kasperczyk Michał, Kołodziejczyk Grzegorz, Konieczna Barbara, Kosowska-Pawłowicz Patrycja, Król Krzysztof, Krzystyniak Anna, Nurbagandow Ali, Pabian Aleksandra, Paździorek-Pawlik Urszula, Sobociński Sławomir, Żelazny Rafał

PRZECIW: Danielczyk Edyta, Gołosz Marek, Hajduk Jarosław, Kściuczyk Andrzej, Oleksiak Iwona, Skapczyk Anita, Twardzik Józef, Wencepel Dariusz, Wysocka-Siembiga Aleksandra
WSTRZYMUJĘ SIĘ: Wróbel Sławomir